Ukrajinci dostanou osm kanónových houfnic Zuzana 2 ze Slovenska. Umístěné jsou na podvozku Tatra 8×8

Československo před lety přišlo s projektem kanónových houfnic s otočnou věží a ochranou posádky, které využívají unikátních vlastností tatrováckého podvozku.

i Zdroj fotografie: IJacob Bradford / Public Domain
                   

Mezi těžkými zbraněmi, které zamíří na Ukrajinu, se nyní ocitá Čechům velice blízký dělostřelecký systém. Slovensko totiž potvrdilo, že v rámci pomoci v boji s Ruskem do země dodá osm kanónových houfnic Zuzana 2. Jde o pokračování československého projektu Dana, který je ale určený pro standardní munici NATO. Ačkoli jde o slovenský produkt, je v něm i výrazná česká stopa v podobě podvozku Tatra 8×8.

Dany byly ve své době převratnou zbraní

V 70. letech 20. století začal československý zbrojní průmysl vyvíjet doslova revoluční dělostřeleckou zbraň, která dostala pojmenování Dana neboli dělo automobilní nabíjené automaticky. Na podvozek Tatra 8×8 byla umístěna pancéřová věž s houfnicí ráže 152 milimetrů. Pancéřovaná byla i kabina osádky. Vyráběla se v Dubnici nad Váhem a bylo jí nakonec vyrobeno 858 kusů. Zcela nahradila v čs. armádě tažené těžké dělostřelectvo. V letech 1987–1989 dokonce stačil nakoupit i tehdejší SSSR 126 těchto houfnic pro potřeby Sovětské armády.

#Ukrainian army has begun drills in the use of Slovak Zuzana-2 artillery systems. #Ukraine & Slovakia have not yet…

Zveřejnil(a) UATV English dne Pondělí 16. května 2022

Sovětské Dany skončily po odsunu z Československa ve skladech v Kazachstánu, kde zůstaly i po rozpadu SSSR. Po rozpadu Československa Slovensko v projektu pokračovalo, a vznikl tak systém používající munici ráže 155 milimetrů nazvaný Zuzana. Nejnovějším projektem je Zuzana 2 s vylepšenou hlavní kanónové houfnice a menší posádkou. V roce 1998 slovenská armáda do výzbroje přijala nejprve 16 houfnic typu Zuzana, později si zbraň objednal i Kypr.

Byla podobné konstrukce jako Dana, ale samozřejmě s mnoha vylepšeními a hlavně s dělem standardní ráže NATO 155 mm s hlavní o délce hlavně 45 ráží. Firma Konštrukta Defence se ale ve vývoji nezastavila a přišla s ještě vylepšeným systémem Zuzana 2, jehož prototyp vznikl v roce 2008 a armádními testy prošel v roce 2009. Slovenské ozbrojené síly si po určité době váhání objednaly 25 kusů za 175 mil. euro s DPH (dnes asi 4,3 miliardy Kč) s termínem dodání do konce roku 2022, první z nich začaly dostávat v květnu 2020. Jde tedy o velmi moderní systém.

Posádka je chráněná ve vnitřních prostorách

Asi největší změnou na Zuzaně 2 je nová hlaveň, která je proti svým předchůdcům delší, a to 52,9 ráží. Delší hlaveň u dělostřeleckých zbraní většinou znamená možnost většího dostřelu a větší přesnost. Zuzana 2 tak může dostřelit 32,5 km (munice 155-OFdMK), nebo až do vzdálenosti 41 km (náboj ERFB-BB), nebo s nábojem s prodlouženým dostřelem v pomocným raketovým pohonem (někdy označovaným jako 155-OFdM3-DV) až 51,5 km. Její minimální dostřel je pak 5 km (některé zdroje udávají 2 000 m při nepřímé palbě).

Odměr zbraně je 360°, tj. možná je kruhová přímá palba (v případě nutnosti), při nepřímé střelbě ale musí být odměr hlavně maximálně +- 60° od podélné osy vozidla. Náměr je -3° až +70°, umožňuje tedy nepřímou i přímou palbu na cíl. Zásobník nabíjecího automatu pojme každou dělostřeleckou munici ráže 155 mm standardu NATO (tj. do délky 1 000 mm). Houfnici vždy doprovází muniční vozidlo Tatrapan 8×8 se zásobou 120 kusů střel a stejným počtem prachových náplní.

iZdroj fotografie: 270862 / Creative Commons / CC BY-ND
155mm ShKH vz. 2000 Zuzana

Zuzana 2 je také schopna střelby salvou MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), kdy na cíl současně dopadne více střel odpálených rychle za sebou. Striktním požadavkem slovenské armády bylo, aby houfnice byla schopná z pochodové konfigurace zaujmout palebné postavení a zahájit palbu do dvou minut, což při zkouškách prokázala. V případě nutnosti je možné snížení počtu členů posádky ze čtyř na tři. Řidič má nyní kabinu umístěnou v ose vozidla a je jednomístná, zbytek osádky je v bojovém modulu – střelecké věži.

Posádka je chráněna ve vnitřních prostorách děla proti přímým zásahům vozidla projektily do ráže 14,5 mm a proti střepinám. Při zkouškách byla prokázána balistická odolnost věže z čela a v sektoru ±30° na úrovni STANAG 4569 Level 3 a protiminová ochrana podle STANAG 4569 Level 1. Na střeše věže má posádka k dispozici protiletadlový kulomet M2HB-QCB, nebo NSV ráže 12,7 mm. Tento kulomet je možné používat i na pozemní cíle.

Zuzana má automatický zásobník, střílí tedy rychle

Možnost snížit počet členů posádky vznikla díky rozsáhlé automatizaci systému. Již od Dany má tento typ houfnice automatické nabíjení, i když v případě poruchy lze zbraň nabíjet i ručně – samozřejmě s dopadem na rychlost střelby. V zásobníku Zuzany 2 je 40 střel. Houfnice dokáže za první minutu vypálit šest ran. Při nepřetržité palbě je rychlost pět ran za minutu, i když to samozřejmě znamená, že po osmi minutách palby se zásobník vyčerpá.

Jak bylo řečeno, zbraň je umístěna na podvozku Tatra 8×8. Je 12,97 metru dlouhá (s hlavní dopředu), 3,1 metru široká a 3,6 metru vysoká. Její bojová hmotnost je 32,4 tuny. Kolový podvozek dává systému možnost velké pohyblivosti, zvláště na silnici na dlouhé vzdálenost. Oproti pásovému podvozku, který je u věžových houfnic častější, má kolová platforma obvykle menší průchodnost terénem. Ale tatrovácké podvozky díky svému specifickému technickému řešení zvládají i velmi náročné terénní podmínky.

iZdroj fotografie: Excalibur Army
Prototyp houfnice Dita

Čtyřnápravový podvozek Tatra 815-7T3B42 8×8.1R s jednoduchou montáží kol je základní částí vozidla. Je vybavený systémem huštění pneumatik s volitelným tlakem v pneumatikách podle rozhodnutí řidiče i během jízdy. Pohon vozidla zabezpečuje motor Tatra T3D-928-70, což je vidlicový vzduchem chlazený přeplňovaný vznětový osmiválec o obsahu 12 667 ccm a výkonu 325 kW při 1 800 otáčkách za minutu.

Podle zájmu zákazníka ho lze nahradit pohonnou jednotkou MAN obdobné výkonnosti. Rychlost vozidla je na silnici až 90 km/h, v terénu průměrně 25 km/h, a dojezd na plnou nádrž 600 km. Zuzana 2 je schopna přebrodit vodní tok hluboký až 1,2 m a přejet příkop o šířce 2,1 m. Zuzana 2 byla i jedním z uchazečů o novou samohybnou houfnici české armády, nahrazující zastaralé Dany, ale česká strana si nakonec po určitém delším váhání (což se negativně podepsalo na výsledné ceně) vybrala francouzské CAESAR.

Ty byly sice levnější, ale na rozdíl od slovenské zbraně neposkytují posádce ochranu před nepřátelskou palbou. Zuzaně 2 navíc pravděpodobně v České republice roste konkurence v podobě houfnice Dita. Jako pokračovatele slavné Dany prototyp před více než rokem představila společnost Excalibur Army. Jde opět o věžovou houfnici na tatrováckém podvozku s dělem ráže 155 milimetrů, tentokrát o délce hlavně 45 ráží. Dostřel má být 39 kilometrů.

Jak si povedou slovenské Zuzana 2 oproti jiným dělům v ukrajinském konfliktu?

Zdroj: ArmyRecognition, ArmedConflicts

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články