Ukrajinci si z darovaných raket Mistral a pick-upů Fiat udělali vlastní mobilní protiletadlový systém

Sami vojáci často dokáží své zbraně upravit tak, aby pracovaly mnohem efektivněji. Vycházejí hlavně ze svých zkušeností a zvyšují kvality nebo eliminují nedostatky systému.

i Zdroj fotografie: Pierre Delattre / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na ukrajinském bojišti se nyní pohybuje nový systém, jehož autorem jsou samotní ukrajinští vojáci a jejich donátoři. Jde o kombinaci Norskem dodaných protiletadlových francouzských kompletů Mistral a pick-upů Fiat. Jejich kombinací vznikla velmi mobilní zbraň, která může rychle měnit pozice a být nasazena tam, kde ji armáda nejaktuálněji potřebuje.

Systém je objemnější a nedá se snadno přenést

Rakety Mistral jsou systém MANPADS, ale model, který Ukrajina dostala od Norska, se od mnoha jiných zbraní této kategorie liší. Známé Stingery nebo polské Pioruny, které ukrajinské ozbrojené síly také používají, může přenášet jeden člověk a odpálit je z ramene. Mistraly jsou sice také označované za přenosné, ale odpalují ze ze sedu ze speciálního sedátka. Původně tyto protiletadlové zbraně využívalo námořnictvo. Manipulace je s nimi tedy mnohem obtížnější.

🔥💪Досвідчена вогнева мобільна група + БК + передана Фондом автівка = збиті ворожі безпілотники.

Хоча насправді =…

Zveřejnil(a) Повернись живим dne Úterý 3. května 2022

Kolik přesně odpalovacích zařízení Ukrajina dostala, není známo. Ale její ozbrojené síly se dohodly s nadací Come Back Alive, která je podporuje, že systém vylepší. Nadace jim proto dodala nespecifikovaný počet pick-upů Fiat Fullback 4×4. Systém i se sedadlem byl namontován přímo na nákladní korbu a odpaluje se odtamtud. Vzhledem k tomu, že tato vozidla jsou určená do terénu, lze se s nimi snadno pohybovat po bojišti.

Nadace je ukrajinská crowfoundingová nezisková organizace, kterou založil Vitalij Deyneg v roce 2014 po ruské invazi na Krym. Od té doby shromažďuje prostředky, za které se snaží nakupovat vybavení pro ukrajinské ozbrojené síly. Většinou se soustřeďuje na různé technologie a ochranné prostředky. Vojáci tak z nadace mohli dostat neprůstřelné vesty, nosiče balistické ochrany nebo moderní přístroje na noční vidění.

Mistraly mají i relativně velkou hlavici

Rakety Mistral vyrábí koncern MBDA. Existují již od roku 1974, ale v současnosti se používají modernizované verze s vylepšenými schopnostmi. Využívané bývají buď jako MANPADS nebo jako systémy SHORAD. Samotná raketa je 1,86 metru dlouhá a má hlavici o hmotnosti 2,95 kilogramu, což je znatelně více než například Stinger. Je tepelně naváděná. Její dosah je podle typu mezi šesti až sedmi kilometry. Dosahují rychlosti Mach 2,71.

iZdroj fotografie: Karel Šubrt / Creative Commons / CC BY-SA
Raketa Mistral

Nadace například uvedla, že raketami Mistral se jen za dva dny mělo podařit sestřelit až dvě desítky ruských dronů v celkové hodnotě dva miliony dolarů (47,7 milionů korun). Jejich obětmi se staly například drony Orlan nebo Zara. Hodnota jednoho Orlanu by se měla pohybovat mezi 80 až 120 tisíci dolary (1,9 až 2,9 milionu korun).

Provizorní montování zbraní na pick-upy není žádnou novinkou. Například během syrského konfliktu bylo možné často vidět sovětské protiletadlové kanony ZU-23-2 umístěné většinou na vozidlech Toyota. Běžně zde bývají nainstalovány i kulomety nebo protitankové rakety. Velmi účinně tak třeba francouzské rakety Milan, namontované na Toyotách, využil Čad ve svých konfliktech s Libyí.

Znáte nějaká improvizovaná vylepšení zbraní používaných na Ukrajině?

Zdroj: Thedrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články