Ukrajinci mohou postavit tankový prapor ze strojů T-62. Umožnily jim to nedobrovolné ruské dodávky

Starší tanky se nemohou v plnohodnotném souboji postavit novějším typům. Ale jejich pancíř a dělo může mít v některých situacích stále svoji váhu.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

V sestavě ukrajinský ozbrojených sil by se mohl objevit tankový prapor složený jen ze strojů T-62. Tyto starší tanky sice nepředstavují takovou sílu jako jejich modernější následovníci, ale jsou stále využívány. Ukrajina je však ve skladech neměla a ani je od nikoho nedostala. Případné sestavení praporu z těchto strojů by bylo možné jen díky tomu, že zajala dostatečný počet T-62, které provozuje ruská armáda.

Do výzbroje zařadili minimálně 17 strojů

Podle dostupných údajů je ve výzbroji Ukrajiny v současné době minimálně 17 ukořistěných strojů T-62. Jedná se většinou o modernizovaná typy T-62M a T-62MV. Všechno jsou to tanky získané hlavně v posledních týdnech. Rusko začalo poprvé tyto stroje vytahovat ze skladů v létě. Ztráty jeho modernějších tanků jsou totiž tak veliké, že mu v podstatě nic jiného nezbývá. A to i přes to, že tyto tanky lze označit za nemoderní.

Ovšem Rusko jich má ve skladech velké množství a kupodivu oznámilo, že to budou právě tyto stroje, které se chystá renovovat a poslat do boje. I když by mohlo sáhnout například po modernějších, i když také nemodernizovaných tancích T-72 případně T-80. Někteří odborníci to vysvětlují tím, že tyto tanky je snadnější zprovoznit, protože jsou jednodušší. Snazší je i jejich obsluha, dají se tedy snadněji ovládat mobilizovanými vojáky. I když například mají funkci nabíječe, což není v ruském ani ukrajinském vojsku běžné.

iZdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
ERA na T-62MV

Posílený pancíř či montáž ERA

Tank T-62 byl zaveden do výzbroje již v roce 1962. Byl ale později výrazně modernizován. Výše zmiňovaná verze M má například posílený pancíř. Poznat je to hlavně na štítu namontovaném v přední části věže. Má také novější systém řízení palby, laserový dálkoměr a nové zaměřovače. Verze MV je chráněna ještě lépe. Byly na ni totiž nainstalovány bloky reaktivního pancéřování ERA Kontakt-1, které zvyšují odolnost proti kumulativním zbraním.

I přes to není ochrana tohoto tanku na takové úrovni jako u novějších typů, především jako i T-90. Má i mnohem slabší výzbroj, protože je osazen dělem s hladkým vývrtem ráže 115 milimetrů. To pravděpodobně není schopno zepředu probít ochranu modernějších tanků. V bojích na Ukrajině ale může být užitečný. Hlavně při podpoře pěchoty. Může sloužit jako dělostřelecká podpora při dobývání opevněných pozic. Ale bývá používán i v obranném postavení.

Jaký smysl by dávalo nasadit tanky T-62, které Ukrajina ukořistila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články