Hodně povedená, i když ojedinělá improvizace: Ukrajinci spojili vozidlo Humvee a salvový raketomet BM-21 Grad

NÁZOR: Vojáci mohou úspěšně využívat i na koleni smontované zbraňové systémy, z nichž jsou některé opravdu povedené. Třeba „zmenšený“ raketomet BM-21 Grad.

Vozidlo Humvee s odpalovačem raket i Zdroj fotografie: Uživatel artistmac / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedostatek těžké techniky je ve válce na Ukrajině jedním z největších problémů ukrajinské, ale i ruské armády. Vojáci obou stran tak často používají různě improvizovaně smontované zbraně, aby její nedostatek nahradily. Často přitom nemají moc valný efekt, i když někdy se objeví i takové, o jejichž účinnosti nemůže být pochyb. Například pokud jde o kombinaci rozšířeného raketometu BM-21 Grad a automobilu HMMWV známého jako Humvee.

Raketomety staví ukrajinští dobrovolníci

O vývoj provizorních raketometů se na Ukrajině starají například dobrovolníci z města Vinnycia pod vedením Tarase Prysyazhnyuka. Web Defence-Blog uvedl, že v prvních fázích využívali hlavně civilní automobily, šlo třeba o různé pick-upy. Na ně montovali odpalovací zařízení, a to nejprve se 3, a později s 6 tubusy. Když ale získali vozidla Humvee, zjistili, že by mohli udělat systém větší a vylepšit ho i řadou dalších prvků.

Vozidlo má po jejich úpravě v zadní části odpalovací systém s 9 tubusy, přičemž jde o modifikované zařízení ze známého sovětského raketometu BM-21 Grad, který užívají ve vysokých počtech obě strany války. ArmyRecognition uvádí, že má ráži 122 milimetrů, a vzhledem ke konstrukci musí být jeho ničivá síla a dostřel velmi podobné jako v základu. Je nicméně otázkou, jak je vyřešené zaměřování, mělo by být totiž přesnější, neboť je namísto salvy 40 raket vypalováno jenom 9. Příprava zbraně pak zabrala dobrovolníkům zhruba měsíc.

Rakety odpálí obsluha z bezpečné vzdálenosti

Obrázky a video pod tímto článkem ukazují, že má použité Humvee jenom přední část kabiny, a v jeho zadní části je plošina, na níž je namontovaný raketomet s ovládáním o hmotnosti asi 300 kilogramů. Ovládací systém je přitom ruční. Vozidlo má ještě podpěry, které ho mají zafixovat, aby byla střelba přesnější. Z kompletu pak vede asi 20 metrů dlouhý kabel s odpalovačem, což osádce umožňuje odpálit salvu z bezpečné vzdálenosti. K zážehu raket využívá systém elektroinstalaci z Humvee, jíž dobrovolníci upravili podle návodů z internetu.

9K51M Tornado-G

Rusko má nástupce legendárního raketometu BM-21 Grad: Tornado-G zasype nepřítele salvou až na 40 km, úder může být velmi přesný

Vozidlo může mít oproti Gradu i přes nižší salvu několik výhod – je zřetelně pancéřované, což chrání osádku lépe než kabina nepancéřovaného náklaďáku, a určitě je mobilnější. Menší velikost také znamená, že ho lze v blízkosti fronty mnohem snáze zamaskovat, aby ho neobjevily průzkumné drony. A protože je na zbraň dobrý ohlas, chtěli by dobrovolníci postavit ještě alespoň 6 kusů. Záleží ale na tom, zda budou mít dost peněz a materiálu.

Raketomet na vozidle Humvee

Jak dobrý může být takový raketomet na Humvee?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články