Ukrajinská armáda nasadila do boje proti ruským okupantům bulharské minomety M60CMA

Lehký minomet o ráži 60 mm je určen především k likvidaci nepřátelských pěchotních sil nacházejících se v terénu, kde není možné protivníka zaměřit a zasáhnout přímou střelbou.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Analytičtí pracovníci ze společnosti Ukraine Weapons Tracker zveřejnili na sociálních sítích videozáznamy ukrajinských jednotek obsluhujících bulharské minomety Commando Mortar M60CMA společnosti Arsenal. Jednoho z nejstarších dodavatelů zbraní v Bulharsku. Nejedná se přitom o první zbraň bulharské výroby, která se od začátku ruské okupace objevila v rukou ukrajinských ozbrojených sil. Před několika málo dny byla ve výzbroji ukrajinské armády zaznamenána například i jednorázová protitanková střela Bullspike. 

Jednoduchá obsluha zbraně

Bulharský minomet M60CMA je určen k boji proti nepřátelské živé síle a nepancéřovaným či lehce pancéřovaným vozidlům. Využití nachází zejména v likvidaci nepřátel nacházejících se v otevřeném terénu, lehkých polních krytech, zákopech nebo v odvrácených svazích. Jedná se o lehkou a vysoce spolehlivou zbraň, která splňuje nejvyšší taktické i logistické požadavky armády.

Mezi ty se řadí například velká palebná síla, přesnost zásahu, vysoká palebná kapacita, rychlost palby (30 ran za minutu), snadná obsluha a již zmíněná nízká váha. Minomet váží pouhých 5,7 kg, díky čemuž ho může nést pouze jeden voják. Malá hmotnost, velikost a kompaktnost minometu, které mimo jiné zaručují i snadnou pohyblivost obsluhy, z něho rovněž dělají zbraň vhodnou pro plnění speciálních úkolů a výsadkových operací v obtížném terénu.

Maximální dostřel minometu se pohybuje kolem 1 600 metrů. Velkou výhodou je také to, že minomet zvládne odpalovat všechny typy 60mm minometných pum, tedy například HE 60MA, PRACT 60MA, SMK60RP a další. Na videu výše můžete vidět munici HE 60MA, která je vyrobena z litiny s obsahem sférického grafitu. Jedná se o vysoce tříštivou minu, využívanou zejména k likvidaci živé síly a nepancéřovaných vozidel. Poradit si však dokáže také s obrannými zátarasy či polními velitelskými stanovišti.

Jaké další dělostřelecké zbraně by ukrajinská armáda mohla využít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru