Ukrajinská armáda nasadila do boje proti ruským okupantům bulharské minomety M60CMA

Lehký minomet o ráži 60 mm je určen především k likvidaci nepřátelských pěchotních sil nacházejících se v terénu, kde není možné protivníka zaměřit a zasáhnout přímou střelbou.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Analytičtí pracovníci ze společnosti Ukraine Weapons Tracker zveřejnili na sociálních sítích videozáznamy ukrajinských jednotek obsluhujících bulharské minomety Commando Mortar M60CMA společnosti Arsenal. Jednoho z nejstarších dodavatelů zbraní v Bulharsku. Nejedná se přitom o první zbraň bulharské výroby, která se od začátku ruské okupace objevila v rukou ukrajinských ozbrojených sil. Před několika málo dny byla ve výzbroji ukrajinské armády zaznamenána například i jednorázová protitanková střela Bullspike. 

Jednoduchá obsluha zbraně

Bulharský minomet M60CMA je určen k boji proti nepřátelské živé síle a nepancéřovaným či lehce pancéřovaným vozidlům. Využití nachází zejména v likvidaci nepřátel nacházejících se v otevřeném terénu, lehkých polních krytech, zákopech nebo v odvrácených svazích. Jedná se o lehkou a vysoce spolehlivou zbraň, která splňuje nejvyšší taktické i logistické požadavky armády.

Mezi ty se řadí například velká palebná síla, přesnost zásahu, vysoká palebná kapacita, rychlost palby (30 ran za minutu), snadná obsluha a již zmíněná nízká váha. Minomet váží pouhých 5,7 kg, díky čemuž ho může nést pouze jeden voják. Malá hmotnost, velikost a kompaktnost minometu, které mimo jiné zaručují i snadnou pohyblivost obsluhy, z něho rovněž dělají zbraň vhodnou pro plnění speciálních úkolů a výsadkových operací v obtížném terénu.

Maximální dostřel minometu se pohybuje kolem 1 600 metrů. Velkou výhodou je také to, že minomet zvládne odpalovat všechny typy 60mm minometných pum, tedy například HE 60MA, PRACT 60MA, SMK60RP a další. Na videu výše můžete vidět munici HE 60MA, která je vyrobena z litiny s obsahem sférického grafitu. Jedná se o vysoce tříštivou minu, využívanou zejména k likvidaci živé síly a nepancéřovaných vozidel. Poradit si však dokáže také s obrannými zátarasy či polními velitelskými stanovišti.

Jaké další dělostřelecké zbraně by ukrajinská armáda mohla využít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články