Video: stařičké raketomety BM-21 Grad vytvořily „krupobití“ na enormní ploše, po stovkách likvidují ruské vojáky a techniku

Ukrajinský konflikt je veden hlavně ve znamení dělostřeleckých a raketových útoků. K těmto účelům jsou stále využívány staré kusy techniky, které nesou hlavní tíhu bojů.

Raketomet BM-21 Grad i Zdroj Fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská válka je, mimo jiné, přehlídkou bojových schopností techniky z éry studené války. Mnohdy se střetává v brutálních soubojích na život a na smrt, přičemž prim stále hraje použití dělostřelectva, a to včetně raketového. Jedním z široce používaných sovětských salvových raketometů je i BM-21 Grad, který se těší velké oblibě mezi ukrajinskými i ruskými vojáky. V mnoha ohledech jde o vynikající stroj na ničení nepřítele.

Podvozek raketometu vyrábělo i Československo

BM-21 Grad („Krupobití“) je sovětský salvový raketomet určený k provádění soustředěných paleb do rozlehlých prostor a ničení palebných prostředků i techniky nepřítele. První Grad opustil výrobní linky na počátku 60. let 20. století a veřejnosti byl představen roku 1964, jedná se mimochodem o nástupce Stalinových varhan. Základem raketometu je podvozek Ural-375D s pohonem 6×6, u novějších kusů Ural-4320. Třeba Československo pak vyrábělo lastní podvozek, jednalo se o typ Tatra T-813 8×8 Kolos, celý komplet nesl označení RM-70.

Pohyb vozidla zajišťuje benzínový osmiválec Ural-375 s výkonem 130 kW, díky němuž se může pohybovat maximální rychlostí 75 km/h, zatímco dojezd je v ideálních podmínkách zhruba 450 km. Celý stroj váží 10 870 kg, s raketami až 13 710 kg, na délku měří 7,3 metrů, na šířku pak 2,4 metrů. Raketomet BM-21 Grad obsluhuje obvykle 3 až 6 mužů, a to v závislosti na bojových úkolech daného vozidla.

iZdroj fotografie: Tomas Kovarik / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet RM-70 ve službách AČR

BM-21 Grad vypálí 40 raket za 20 sekund

Nejpodstatnější částí vozidla je samozřejmě zbraňová nástavba. Ta je tvořena raketnicovou skříní o 40 raketnicích, vrchní lafetou s odměrovým a náměrovým ústrojím s ručním mechanickým ovládáním, torzním vyvažovačem, a zaměřovačem s dělostřeleckým dalekohledem. Bojová nástavba BM-21 Grad je spojena s podvozkem pomocí kulové dráhy, díky níž je možné raketnicovou skříň natáčet všemi potřebnými směry.

Samotné odpalování raket je řešeno elektronicky s možností volby intervalu a počtu odpálení jednotlivých raket v salvě. Přesnost vypálených raket zajišťuje rotace jednotlivých raket po odpálení z raketnicové skříně, z bezpečnostních důvodů odpaluje posádka rakety obvykle z okopu vzdáleného až 50 metrů od vozidla. Svůj náklad 40 raket přitom dokáže BM-21 Grad vyprázdnit už za 20 sekund. Velkým nedostatkem je následně velmi zdlouhavé ruční nabíjení raket a nastavování náměru a odměru před další palbou.

Smrt rozsetá na ploše až 36 hektarů

Raketomet BM-21 Grad používá neřízené rakety M22/28 různých typů. Jedná se o elektricky iniciované rakety země-země s ploutvovou a rotační stabilizací, které používají vysoce explozivní a tříštivou hlavici M-21OF nebo M-21OFM (rozdíl je jen v použité výbušnině v hlavici). Počítačové modelování potom ukázalo, že salva 40 raket Grad vytvoří v ideálních podmínkách smrtící zónu na ploše zhruba 36 hektarů (600 m x 600 m).

Raketa  M22/28 se stabilizátory iZdroj Fotografie: MKFI / Creative Commons / CC
Raketa M22/28 se stabilizátory

Raketa je poháněna samostatným raketovým pohonem na pevná paliva, ve své nejjednodušší podobě sestává raketový pohon z trubky, ve které je spalováno palivo, s otvorem na konci. Plyny vzniklé při hoření paliva potom pohání raketu vpřed. Maximální dosah běžné střely je zhruba 20 km, u pokročilejších raket 30 až 40 km. Některé typy je možné vybavit i spoilerovým kroužkem, který snižuje dolet a rozptyl rakety. Ano, nedoletí sice nejdále, ale zato stoupá její přesnost. Střela váží 66 kg, z čehož 18,4 kg tvoří výbušnina v hlavici.

Pro Ukrajince jsou Grady nepostradatelné

Ačkoliv se v souvislosti s ukrajinským raketovým dělostřelectvem hojně skloňují americké HIMARS, bez stařičkých BM-21 Grad by se armáda napadené země jednoduše neobešla. Náklady na provoz a obsluhu jsou oproti jiným systémům minimální, ale problémem je – jako obvykle – nedostatek munice, v tomto případě raket. Své sklady už Západní země a jejich spojenci téměř vyprázdnily. V prosinci 2022 oznámily Spojené státy americké dodání 50 000 raket do BM-21 v rámci programu podpory Ukrajiny, další rakety ale shání jenom horko těžko.

Překvapením pro mnohé je Pákistán, neboť na veřejnost vypluly zprávy, že Islámábád podporuje Ukrajince nemalými dodávkami munice, a to včetně 10 000 potřebných raket M22/28. Munici sovětského typu navíc země aktivně vyrábí, protože techniku dodnes sám užívá. Dle různých zdrojů posílá pákistánská vláda z Karáčí lodní kontejnery s municí do německých přístavů, odkud náklad putuje přes Polsko až k Ukrajincům. Pákistán má údajně na oplátku získat podporu při modernizaci svého vrtulníkového letectva složeného hlavně ze strojů Mil Mi-17.

Mohou pákistánské rakety zásadním způsobem pomoci Ukrajině?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články