Video: stařičké raketomety BM-21 Grad vytvořily „krupobití“ na enormní ploše, po stovkách likvidují ruské vojáky a techniku

Ukrajinský konflikt je veden hlavně ve znamení dělostřeleckých a raketových útoků. K těmto účelům jsou stále využívány staré kusy techniky, které nesou hlavní tíhu bojů.

Raketomet BM-21 Grad i Zdroj Fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská válka je, mimo jiné, přehlídkou bojových schopností techniky z éry studené války. Mnohdy se střetává v brutálních soubojích na život a na smrt, přičemž prim stále hraje použití dělostřelectva, a to včetně raketového. Jedním z široce používaných sovětských salvových raketometů je i BM-21 Grad, který se těší velké oblibě mezi ukrajinskými i ruskými vojáky. V mnoha ohledech jde o vynikající stroj na ničení nepřítele.

Podvozek raketometu vyrábělo i Československo

BM-21 Grad („Krupobití“) je sovětský salvový raketomet určený k provádění soustředěných paleb do rozlehlých prostor a ničení palebných prostředků i techniky nepřítele. První Grad opustil výrobní linky na počátku 60. let 20. století a veřejnosti byl představen roku 1964, jedná se mimochodem o nástupce Stalinových varhan. Základem raketometu je podvozek Ural-375D s pohonem 6×6, u novějších kusů Ural-4320. Třeba Československo pak vyrábělo lastní podvozek, jednalo se o typ Tatra T-813 8×8 Kolos, celý komplet nesl označení RM-70.

Pohyb vozidla zajišťuje benzínový osmiválec Ural-375 s výkonem 130 kW, díky němuž se může pohybovat maximální rychlostí 75 km/h, zatímco dojezd je v ideálních podmínkách zhruba 450 km. Celý stroj váží 10 870 kg, s raketami až 13 710 kg, na délku měří 7,3 metrů, na šířku pak 2,4 metrů. Raketomet BM-21 Grad obsluhuje obvykle 3 až 6 mužů, a to v závislosti na bojových úkolech daného vozidla.

iZdroj fotografie: Tomas Kovarik / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet RM-70 ve službách AČR

BM-21 Grad vypálí 40 raket za 20 sekund

Nejpodstatnější částí vozidla je samozřejmě zbraňová nástavba. Ta je tvořena raketnicovou skříní o 40 raketnicích, vrchní lafetou s odměrovým a náměrovým ústrojím s ručním mechanickým ovládáním, torzním vyvažovačem, a zaměřovačem s dělostřeleckým dalekohledem. Bojová nástavba BM-21 Grad je spojena s podvozkem pomocí kulové dráhy, díky níž je možné raketnicovou skříň natáčet všemi potřebnými směry.

Samotné odpalování raket je řešeno elektronicky s možností volby intervalu a počtu odpálení jednotlivých raket v salvě. Přesnost vypálených raket zajišťuje rotace jednotlivých raket po odpálení z raketnicové skříně, z bezpečnostních důvodů odpaluje posádka rakety obvykle z okopu vzdáleného až 50 metrů od vozidla. Svůj náklad 40 raket přitom dokáže BM-21 Grad vyprázdnit už za 20 sekund. Velkým nedostatkem je následně velmi zdlouhavé ruční nabíjení raket a nastavování náměru a odměru před další palbou.

Smrt rozsetá na ploše až 36 hektarů

Raketomet BM-21 Grad používá neřízené rakety M22/28 různých typů. Jedná se o elektricky iniciované rakety země-země s ploutvovou a rotační stabilizací, které používají vysoce explozivní a tříštivou hlavici M-21OF nebo M-21OFM (rozdíl je jen v použité výbušnině v hlavici). Počítačové modelování potom ukázalo, že salva 40 raket Grad vytvoří v ideálních podmínkách smrtící zónu na ploše zhruba 36 hektarů (600 m x 600 m).

Raketa  M22/28 se stabilizátory iZdroj Fotografie: MKFI / Creative Commons / CC
Raketa M22/28 se stabilizátory

Raketa je poháněna samostatným raketovým pohonem na pevná paliva, ve své nejjednodušší podobě sestává raketový pohon z trubky, ve které je spalováno palivo, s otvorem na konci. Plyny vzniklé při hoření paliva potom pohání raketu vpřed. Maximální dosah běžné střely je zhruba 20 km, u pokročilejších raket 30 až 40 km. Některé typy je možné vybavit i spoilerovým kroužkem, který snižuje dolet a rozptyl rakety. Ano, nedoletí sice nejdále, ale zato stoupá její přesnost. Střela váží 66 kg, z čehož 18,4 kg tvoří výbušnina v hlavici.

Pro Ukrajince jsou Grady nepostradatelné

Ačkoliv se v souvislosti s ukrajinským raketovým dělostřelectvem hojně skloňují americké HIMARS, bez stařičkých BM-21 Grad by se armáda napadené země jednoduše neobešla. Náklady na provoz a obsluhu jsou oproti jiným systémům minimální, ale problémem je – jako obvykle – nedostatek munice, v tomto případě raket. Své sklady už Západní země a jejich spojenci téměř vyprázdnily. V prosinci 2022 oznámily Spojené státy americké dodání 50 000 raket do BM-21 v rámci programu podpory Ukrajiny, další rakety ale shání jenom horko těžko.

Překvapením pro mnohé je Pákistán, neboť na veřejnost vypluly zprávy, že Islámábád podporuje Ukrajince nemalými dodávkami munice, a to včetně 10 000 potřebných raket M22/28. Munici sovětského typu navíc země aktivně vyrábí, protože techniku dodnes sám užívá. Dle různých zdrojů posílá pákistánská vláda z Karáčí lodní kontejnery s municí do německých přístavů, odkud náklad putuje přes Polsko až k Ukrajincům. Pákistán má údajně na oplátku získat podporu při modernizaci svého vrtulníkového letectva složeného hlavně ze strojů Mil Mi-17.

Mohou pákistánské rakety zásadním způsobem pomoci Ukrajině?

Zdroj: TechWP
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Kulík

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru