Ukrajinci představili další řadu bojových buggyn. Speciální terénní vozidla Petliura dostala do výbavy protitankový systém RK-3 Korsar

Ukrajinští dobrovolníci vybavili buggyny raketovým systémem ukrajinské výroby, který dokáže zlikvidovat téměř všechny typy obrněných vozidel.

i Zdroj fotografie: VOLS / Public Domain
                   

Ukrajinské dobrovolnické centrum moderátora Segije Prituly před pár dny oznámilo spuštění programu na „po domácku“ upravené buggyny verze Petljura (v zahraničí psáno Petliura). Tato vysoce mobilní vozítka se těší mezi ukrajinskými vojáky velké oblibě. Jejich vlastnosti jdou ruku v ruce s partyzánským způsobem boje ukrajinských sil, jsou nenáročná na údržbu a lze je vybavit celou řadou zbraní. Psali jsme o buggy odvozené od terénních čtyřkolek se střelami Stugna-P. Nyní vznikla speciální buggy s ukrajinským protitankovým systémem RK-3 Korsar. 

Vozidla lze vybavit téměř jakoukoliv zbraní

Na četných fotografiích a videích, jež momentálně kolují po internetu, můžeme pozorovat příslušníky 72. mechanizované brigády ukrajinské armády na velmi futuristicky vyhlížejících vozidlech typu buggy. Abychom byli přesnější, jedná se o speciální vozidla VOLS Petljura, zkonstruovaná a postavená na Ukrajině výrobcem PP Sadykem Volodymyrem v Černivci a vyzbrojená ručně naváděným protitankovým zbraňovým systémem ukrajinské výroby RK-3 Korsar.  

Samotná konstrukce vozidel Petljura, pojmenovaných po významném ukrajinském novináři a politikovi z doby první čtvrtiny 20. století a jejím prvním presidentovi, se zdá být na první pohled velmi podobná vozidlům Desert Patrol Vehicle nebo také Fast Attack Vehicle americké výroby, jež pochází z výrobních linek společnosti Chenowth Racing Products. Vývoj americké verze započal již v 80. letech 20. století. Na vozidlech však jsou patrné i zkušenosti ukrajinských sportovních jezdců a konstruktérů, kteří se účastní závodů v autokrosu.

SEALs Desert Patrol Vehicle /W/

Zveřejnil(a) Vojenská technika dne Pátek 11. března 2016

Vozidlo Petljura se skládá ze speciálně upraveného otevřeného konstrukčního rámu, svařeného z kovových obdélníkových profilů. Protažená příď krytá částečně plechem ukrývá řízení a nese přední nepoháněnou nápravu, která je vysunutá téměř až k hraně vozidla, takže vozidlo nemá žádný převis karosérie před pneumatikami. Toto konstrukční řešení odvozené ze sportovních autokrosových speciálů kategorie 4×2 velmi razantně zlepšuje jízdní vlastnosti v těžším terénu.

V prostřední části vozidla se nachází kabina, většinou se dvěma sedadly, která je otevřená a kryje ji pouze lehká průhledná plastová střecha. Samotný motor údajně typu VAZ (jde zřejmě o klasický čtyřválec o obsahu pravděpodobně 1 700 ccm, prameny to však dosud nespecifikují) je umístěn za sedadly těsně před a nad zadní nápravou, na této konstrukční části vozidla je umístěna i nákladní plošina. Vozidlo je velmi lehké, jeho pohotovostní hmotnost dosahuje přibližně 600 kg.

Posádka disponuje třemi střelami

Právě na nákladní plošinu lze poměrně snadno umístit trojnožka společně s potřebným optickým vybavením pro odpalování protitankových řízených střel RK-3K Korsar. Pozice střelce je na plošině poněkud nepohodlná, ale ten se na ní nachází většinou jen v okamžiku, kdy buggy stojí a on zaměřuje cíl, odpaluje střelu a řídí ji v letu na cíl. Po zásahu cíle či zneškodnění střely rychle přesedne za volant buggy nebo do kabiny vedle řidiče a okamžitě s ní vysokou rychlostí změní své postavení. Na zadní plošinu lze instalovat i celou řadu jiných zbraňových systémů.

Variabilita je zde opravdu vysoká a fantazii se meze nekladou. Toto vozidlo za velmi nízké náklady učiní ze všech ručně odpalovaných a přenosných zbraní typu MANPADS, RPG, apod. vysoce mobilní zbraňový systém. Pro neohrabanou, operačně značně nemotornou a pomalou ruskou armádu musí být okolo kroužící nebezpečné, rychlé a téměř nezasažitelné bugginy ničící jejich obrněná i jiná vozidla zlým snem. Pro zachování obratnosti v terénu nelze vozidlo příliš přetěžovat, také kvůli malé velikosti vozidla nelze přepravovat žádné větší množství střel.

Za zadní částí vozidla se na speciálním držáku dají uložit pouze dvě střely Korsar ve dvou schránkách. Spolu s nabitým odpalovacím zařízením tak buggyna disponuje při zahájení své mise třemi střelami. Posádka je však vybavena vlastními pěchotními zbraněmi, jako je útočná puška se střelivem, ruční granáty, apod. Díky lehké konstrukci a výkonnému motoru nabízí Petljura vysokou úroveň mobility i v těžkých terénních podmínkách. Vozidlo dosahuje rychlosti až 100 km, při dojezdu okolo 300 až 400 km. 

Ozbrojené buggyny mají válcovat ruské obrněnce

Co se zbraňového systému týče, jiné buggyny odvozené od běžných produkčních čtyřkolek vybavené střelami Stugna-P jsme v akci viděli již mnohokrát. A je třeba uznat, že zatím nezklamaly. Již tak význačné schopnosti samotného přenosného raketového systému byly ještě umocněny svižností vozidel a možnostmi rychlých přesunů, díky čemuž mohou ukrajinské síly zdatně čelit přesile ruských obrněnců. Pro partyzánský boj naprosto dokonalá technická kombinace. Je Korsar ideální zbraní pro ukrajinské buggyny? 

Korsar je lehký přenosný ručně naváděný protitankový raketový systém, určený k zasahování jak stacionárních, tak i pohyblivých obrněných cílů. Již 25. července 2013 s ním jeho výrobce společnost Luch provedla první střelecké zkoušky, které dopadly na výbornou. Jeho generální konstruktér Oleg Korostelev po zkouškách hýřil optimismem, a to oprávněně.

Je navržen tak, aby zaútočil na stacionární i pohyblivé obrněné cíle s jakýmkoliv typem pancéřování – tanky, obrněné transportéry, vysokorychlostní výsadkové čluny, ale i malé cíle – bunkry, vrtulníky, drony,” komentoval to pro přítomné novináře. Celý systém se skládá z transportního odpalovacího kontejneru TLC s řízenou střelou RK-3, dále z naváděcí jednotky a v neposlední řadě samotného odpalovacího zařízení. Hmotnost ukrajinské rakety v kontejneru je 13,5 kg, což je o 2,5 kg méně než obdobné přibližně stejně účinné zbraně, vyrobené například v USA či Izraeli. 

Konstruktéři mysleli i na místní povětrnostní podmínky a komplex perfektně funguje v teplotním rozsahu od -40 do +60 °C. Americké a izraelské komplexy nejsou schopny fungovat v mrazech pod -20 °C. Náklady na výrobu systému RK-3 jsou přitom třikrát nižší než náklady zahraničních konkurentů – asi 130 000 dolarů (přibližně 3 000 000 korun), samotné rakety nepřijdou na více než 20 000 dolarů (necelých 500 000 korun).

Prototyp systému byl poprvé představen jako maketa během zbrojní výstavy IDEX 2005, která se odehrála v Abú Dhabí. V té době měl být Korsar pouze lehkou ramenní ATGM. Co do výkonosti se tehdy dala srovnat například s francouzskou ERYX. Ukrajinské síly ale přijaly tuto zbraň do výzbroje z ekonomických důvodů až v roce 2017, o dva roky později bylo ukrajinské armádě dodáno přibližně 50 odpalovacích zařízení, přičemž dalších 50 kusů bylo doobjednáno. 

Střela si poradí s obrněnými vozidly i tanky

Korsar odpaluje buď střely o ráži 107 mm s tandemovou hlavicí RK-3K HEAT, nebo vysoce explozivní tříštivé hlavice RK-3OF, které společnost Luch vyvinula pro potřeby boje s pěchotou a částečně tak dublují úlohu minometů. Systém by měl fungovat v podobném režimu jako dvouúčelový raketomet MATADOR, nebo také jako samonabíjecí puška Carl Gustaf, tedy až na to, že dokáže ničit i vozidla.  

Primárně je tedy systém určen k ničení obrněných vozidel a opevnění, včetně bunkrů. Hlavice RK-3K dokáže prorazit homogenní pancíř o tloušťce 550 mm a poradí si s většinou obrněných transportérů i bojových vozidel pěchoty, tanků nevyjímaje. Zda by ovšem střela dokázala vyřadit například také M1A2 Abrams nebo Leopard 2A6, to není dosud pochopitelně odzkoušené.  

Ukraine has tested a new Corsar light portable antitank missile system and plans to complete development work on it by…

Zveřejnil(a) Defense News Security News Army Recognition dne Pátek 26. července 2013

Protitanková řízená střela Korsar dokáže zasáhnout cíl na vzdálenost minimálně 100 metrů (někdy je uváděno i 50 m) a maximálně 2,5 km. Maximální doba letu na maximální vzdálenost je přitom pouhých 13 sekund. Systém se rovněž vyznačuje lehkou ovladatelností a vysokou přesností zásahu, k čemuž přispívá poměrně unikátní poloautomatické řízení s pomocí laserového paprsku. Ten právě umožňuje obsluze velmi přesně zaměřit cíle nacházející se ve vzdálenosti od 100 m do 2,5 km.  

Co myslíte, je RK-3 Korsar vhodnou zbraní pro ukrajinské buggyny?

Zdroj: ArmyRecognition, MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články