Nepřítel se neschová: Ukrajinské protitankové střely Stugna-P drtí ruská obrněná vozidla, ovládá je i žena

Stugna-P je určena k likvidování obrněných cílů, včetně reaktivního pancíře (ERA). Jedná se o velmi moderní zbraň, která dle západních vzorů hledí na bezpečnost operátora.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of Ukraine
                   

Ruské tanky jsou na Ukrajině ničeny protipancéřovou zbraní, o níž jste možná ještě neslyšeli. Řízená protitanková střela Stugna-P má obrovskou palebnou sílu a dokáže nepřítele pořádně potrápit. Jedná se o zbraň ukrajinské výroby, kterou si ukrajinské defenzivní síly velice oblíbily. Laserem naváděný systém má nejen velký dolet, ale rovněž disponuje jednou unikátní schopností, jež je dokonce nad rámec známějších systémů Javelin, NLAW nebo AT-4. Použití střely Stugna-P je navíc prý tak jednoduché, že ji zvládne obsluhovat i člověk bez speciálního výcviku.

Nenápadná a přesto ničivá zbraň

Ukrajinci využívají v boji proti invazním ruským jednotkám řízené protitankové střely Stugna-P, jiným názvem Skif. Výrobou systému se ukrajinská vývojářská firma Luch se sídlem v Kyjevě zabývá již přes 10 let, pod hlavičkou holdingové společnosti Artem. Protipancéřová zbraň byla do výzbroje ukrajinských ozbrojených sil zařazena v roce 2011 a je k dispozici s řízenou střelou ráže 130 mm i 152 mm. Kromě tandemové duté hlavice jsou obě verze k dispozici také ve variantě s trhavou náloží, vhodnou k likvidaci budov či polních opevnění, nebo termobarickou náplní.

Zveřejnil(a) Army Technology dne Čtvrtek 13. ledna 2022

Velice výhodnou vlastností modelu Stugna-P, kterou se odlišuje od svých konkurentů, je nutnost umístění odpalovacího ramena na stativu, díky čemuž lze zbraň poměrně lehce zamaskovat. Operátor se tak může od odpalovacího zařízení skrýt až na téměř 50 metrů a ovládat odpalovací rameno dálkovým ovládáním z modulu, jenž vzdáleně připomíná notebook. Tato výhodná vlastnost zajišťuje nejen bezpečí samotných operátorů, ale rovněž přispívá ke zmatení nepřítele, který netuší, co jej zasáhlo.

Odpalovací zařízení má hmotnost 71 kg a disponuje termovizní kamerou s naváděcí centrálou. Ovládací modul je vybaven joystickem, pomocí něhož může operátor navádět střely ručně. Nastavit lze také režim tzv. „fire-and-forget“, což je způsob navádění raket, který již po startu nevyžaduje další ovládání. Protitanková zbraň má dostřel od 100 metrů do téměř 5 kilometrů. Doba letu se pohybuje do 25 sekund, samozřejmě v závislosti na vzdálenosti cíle. Stugna-P může napadat jak stacionární, tak pohyblivé cíle.

Jednoduše ovladatelná protipancéřovka

Zbraň je podle všeho tak snadno ovladatelná, že by ji zvládl obsluhovat i civilista bez předešlého vojenského výcviku. To dokazuje například 42letá Tetiana Chornovol, bývalá ukrajinská poslankyně a investigativní novinářka. I když tuto informaci o jednoduché ovladatelnosti zbraně je třeba brát trošku s nadsázkou, Chornovol již mnohokrát prokázala, že opravdu není tradiční kancelářskou političkou.

V provozu je momentálně zhruba 100 raketometů, poptávka je však samozřejmě daleko vyšší. Na četných videích, jež kolují po internetu, si lze všimnout, že ukrajinské ozbrojené síly momentálně využívají v boji proti invazním ruským vojskům také zařízení, která byla původně vyrobena na zakázku a určena pro export, pravděpodobně pro Katar. Ten v minulém roce projevil o nákup těchto zbraní vážný zájem.

Zveřejnil(a) Nowa Technika Wojskowa dne Sobota 2. září 2017

Ukrajina v posledních týdnech shromáždila mohutné protitankové síly, přičemž svůj vlastní arzenál doplnila velkým množstvím raket ze Spojeného království, USA, Německa a dalších zemí. Velká Británie navíc oznámila, že poskytne dalších 6 000 raket NLAW, díky čemuž počet raket zaslaných na Ukrajinu vzroste na 10 000. Stejně jako Švédsko, které zašle 5 000 svých AT-4.

Jakými způsoby lze tuto zbraň využít?

Zdroj: Businessinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články