Ukrajinské síly likvidují ruské tanky ve speciálně upravených buggynách. Terénní vozidla dostala do výbavy rakety Stugna-P

Lehké a obratné terénní vozy nahrávají taktice „udeř a zmiz“, díky níž dokážou ukrajinské síly vyrovnávat nižší počty těžké obrněné techniky na své straně.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
                   

Od speciálně upravených civilních dronů vybavených protitankovými granáty až po stabilizátory tištěné na 3D tiskárnách – ukrajinské síly opakovaně dokazují, že kreativitě se meze nekladou. A to obzvlášť na poli technickém. Nyní ukrajinská armáda rozšířila svůj repertoár o další nezvyklé technické kousky a do bojů proti ruskému dělostřelectvu nasadila modifikovaná terénní vozidla. Futuristicky vzhlížející buggyny, vybavené například protitankovým kompletem Stugna-P, zaplavily první linie a úspěšně likvidují ruské obrněnce. 

Ozbrojená terénní vozidla

V posledních týdnech kolují na sociálních sítích fotografie upravených terénních buggyn vybavených širokou škálou zbraní, od těžkých kulometů M2 Browning přes automatické granátomety až po protitankové řízené střely. Koncept podobných modifikací lehkých a rychlých terénních vozidel se na Ukrajině objevil již v minulosti. Například během střetů v separatistických oblastech. V roce 2019 a 2021 pak svět obletěly fotografie vozidel buggy nesoucích 9M111 Fagot, 9M113 Konkurs či RK-3 Corsar.

V nynějším boji proti mohutnému ruskému dělostřelectvu sehrávají významnou roli především protitankové střely, které umožňují ukrajinské armádě působit ruským silám velké ztráty. Část protitankových systémů pochází z domácí výroby, přičemž značný počet zbraní poskytli Ukrajině západní spojenci. Jedná se například o americké střely Javelin, německé Panzerfaust 3 nebo britské NLAW. V nebližší době by pak měly dorazit na Ukrajinu protitankové střely Milan a české raketomety RPG-75 Kobylka.

Ačkoli tedy ukrajinské síly využívají pestrou paletu protitankových systémů, ikonou současného konfliktu se bezpochyby stal, společně s americkými Javeliny, protitankový komplet ukrajinské výroby Stugna-P. Není tedy divu, že právě terénní buggyny osázené tímto systémem na sebe strhly pozornost široké veřejnosti.

Ukrajinský protitankový komplet

Stugna-P, v exportní verzi známý jako Skif, je ukrajinský protitankový raketový komplet schopný zaměřovat a ničit cíle na vzdálenost od 100 do 5 000 metrů. Je vybaven střelami s tandemovou hlavicí o ráži 130 mm, které dokážou prorazit i reaktivní pancéřování. Velkou výhodou systému je jeho snadná obsluha, možnost odpalování na dálku a také mobilita. Raketový komplet může být namontován na širokou škálu armádní techniky, včetně SUV, obrněných transportérů a nyní třeba i terénních buggyn.

Ze snímků a videí, které jsou k vidění například na Twitteru, není možné vyčíst, o jaké značky a modely buggyn se přesně jedná. Přednostně využívány však pravděpodobně budou stroje podobné výkonným pracovním čtyřkolkám Polaris Ranger, případně armádní verzi MRZR Alpha. Zoufalá doba si však žádá zoufalé činy, a není tedy vyloučeno, že ukrajinská armáda využívá i běžně dostupné civilní modely několika dalších společností.

Výkon základních verzí Ranger se vznětovým motorem se pohybuje kolem 24 koní. V případě dvouválcových buggyn pak v rozmezí 44 až 82 koní. Vozidla překvapí úsporností a především pak tažnou silou. Ta se u nejvýkonnějších verzí pohybuje kolem 1 500 kg. Největší předností těchto lehkých vozítek, s nosností do půl tuny, je jejich vysoká odolnost a relativně vysoká mobilita v náročném terénu.

Taktická výhoda slabší armády

I přes to, že je obtížné posoudit, jak si ukrajinské buggyny vedou v boji proti ruským obrněncům, nelze přehlédnout fakt, že více méně všechny aspekty tohoto kreativního konceptu jdou ruku v ruce s partyzánským způsobem boje, v němž ukrajinské jednotky vynikají.

Ukrajinské pozemní síly se mohou díky lehkým vozidům svižně přesouvat, útočit na ruské cíle a mizet dříve, než si nepřítel uvědomí, co se vlastně stalo. Díky velkému dostřelu ukrajinské rakety Stugna-P a možnosti vzdálené obsluhy je navíc pro Rusy poměrně těžké mobilní jednotky zaměřovat a likvidovat. Ve skutečnosti by tedy nejspíš nebylo žádným překvapením, kdyby se právě tato kombinace ozbrojeného a obratného vozidla, spolu s taktikou „udeř a zmiz“, stala v budoucnosti zkázou ruského pancéřového obra.

Jak velkou pomoc představují buggyny v boji proti ruským obrněncům?

Zdroj: BulgarinMilitary, TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články