Ukrajinský nadšenec vyrobil tank z pásového traktoru. Impozantní bojové vozidlo nahání Rusům hrůzu

Univerzální traktor T-150 je schopen rychlého pohybu v téměř jakémkoliv terénu, díky čemuž posloužil jako ideální platforma pro konstrukci amatérského tanku.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Další 0 fotografie
                   

V roce 2017 se jeden mladý ukrajinský farmář a armádní nadšenec rozhodl podomácku sestrojit skutečně funkční tank, který by mohl sloužit příslušníkům ukrajinských ozbrojených sil. Ke konstrukci přinejmenším obdivuhodného bojového vozidla mu přitom stačily komponenty, jež našel u sebe na farmě. Platformou amatérského tanku se tak stal pásový traktor a jako kabina posloužila opancéřovaná plechová cisterna. 

Ocelový pancíř a štíty z pletiva

Na ukrajinské výstavě obranného průmyslu, jež se uskutečnila v Kyjevě v roce 2017, byl kromě klasické armádní techniky představen i podomácku vyrobený pásový tank. Za konstrukcí vozidla stál ukrajinský farmář Boris Tkač. Se stavbou obřího stroje začal mladík v létě roku 2015, přičemž dokončení vozidla mu zabralo necelé dva roky.

Na první pohled poněkud hrůzostrašně vyhlížející bojový stroj umístil vynálezce na podvozek univerzálního zemědělského pásového vysokorychlostního traktoru T-150. Traktory T-150 patří na Ukrajině k vůbec nejoblíbenější farmářské technice, neboť jsou jednak vysoce mobilní, a jednak doslova nehynoucí. Jedná se totiž o opravdu odolné zemědělské stroje.

iZdroj fotografie: Autor neznámý
Objemné vozidlo je díky spolehlivému traktorovému pásovému podvozku, který vytváří menší zatížení půdy, vysoce mobilní a dokáže se pohybovat i po náročném terénu

Jako trup tanku použil Tkač kovovou nádrž, na kterou zvenčí připevnil ocelové pláty pro lepší ochranu. Na přední části téměř 11 tunového stroje nalezneme pláty o tloušťce 20 milimetrů, zatímco boky korby jsou chráněny pláty o tloušťce 10 milimetrů. Vnější část tanku byla navíc ozdobena protiúderovými štíty ze zpevněného pletiva, které stroji dodávají obzvlášť futuristický vzhled.

V zadní části vozu je pak umístěna zatahovací rampa, která má usnadňovat nastupování do vozidla i nakládání zraněných. Farmářský tank je schopen pojmout až 30 plně vyzbrojených vojáků, přičemž poskytuje dostatek místa navíc právě i pro případné zraněné vojáky. Jak uvedl samotný vynálezce, k plnohodnotné obsluze stroje je zapotřebí pětičlenná posádka.  

Co říkáte na tento podomácku sestrojený tank?

Zdroj: TechInsider

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články