Ukrajinský nadšenec vyrobil tank z pásového traktoru. Impozantní bojové vozidlo nahání Rusům hrůzu

Univerzální traktor T-150 je schopen rychlého pohybu v téměř jakémkoliv terénu, díky čemuž posloužil jako ideální platforma pro konstrukci amatérského tanku.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Public Domain
Další 0 fotografie
                   

V roce 2017 se jeden mladý ukrajinský farmář a armádní nadšenec rozhodl podomácku sestrojit skutečně funkční tank, který by mohl sloužit příslušníkům ukrajinských ozbrojených sil. Ke konstrukci přinejmenším obdivuhodného bojového vozidla mu přitom stačily komponenty, jež našel u sebe na farmě. Platformou amatérského tanku se tak stal pásový traktor a jako kabina posloužila opancéřovaná plechová cisterna. 

Ocelový pancíř a štíty z pletiva

Na ukrajinské výstavě obranného průmyslu, jež se uskutečnila v Kyjevě v roce 2017, byl kromě klasické armádní techniky představen i podomácku vyrobený pásový tank. Za konstrukcí vozidla stál ukrajinský farmář Boris Tkač. Se stavbou obřího stroje začal mladík v létě roku 2015, přičemž dokončení vozidla mu zabralo necelé dva roky.

Na první pohled poněkud hrůzostrašně vyhlížející bojový stroj umístil vynálezce na podvozek univerzálního zemědělského pásového vysokorychlostního traktoru T-150. Traktory T-150 patří na Ukrajině k vůbec nejoblíbenější farmářské technice, neboť jsou jednak vysoce mobilní, a jednak doslova nehynoucí. Jedná se totiž o opravdu odolné zemědělské stroje.

iZdroj fotografie: Autor neznámý
Objemné vozidlo je díky spolehlivému traktorovému pásovému podvozku, který vytváří menší zatížení půdy, vysoce mobilní a dokáže se pohybovat i po náročném terénu

Jako trup tanku použil Tkač kovovou nádrž, na kterou zvenčí připevnil ocelové pláty pro lepší ochranu. Na přední části téměř 11 tunového stroje nalezneme pláty o tloušťce 20 milimetrů, zatímco boky korby jsou chráněny pláty o tloušťce 10 milimetrů. Vnější část tanku byla navíc ozdobena protiúderovými štíty ze zpevněného pletiva, které stroji dodávají obzvlášť futuristický vzhled.

V zadní části vozu je pak umístěna zatahovací rampa, která má usnadňovat nastupování do vozidla i nakládání zraněných. Farmářský tank je schopen pojmout až 30 plně vyzbrojených vojáků, přičemž poskytuje dostatek místa navíc právě i pro případné zraněné vojáky. Jak uvedl samotný vynálezce, k plnohodnotné obsluze stroje je zapotřebí pětičlenná posádka.  

Co říkáte na tento podomácku sestrojený tank?

Zdroj: TechInsider

Galerie

Další 0 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti