3 000 nevyužitých tanků M1 Abrams stojí ve skladech USA, na Ukrajinu se ale jen tak nedostanou; jsou náročné a neměl by je kdo ovládat

Ačkoliv by americké tanky Abrams znamenaly pro svůj počet i technologickou vyspělost zásadní posilu pro Ukrajinu, žádné se ještě dlouho do konfliktu nezapojí.

Tank M1A2 na cestě i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ačkoliv víceméně žádná ze Západních zemí nemůže tanky „postrádat“, má jedna z nich ve skladech doslova tisíce nevyužitých strojů. Teoreticky se tak může zdát, že by nebyl problém jich napadené Ukrajině poslat dostatek, aby se s ruskou invazí vypořádala. Jenomže americká administrativa se k nějaké zásadní přímé pomoci úplně nemá a spíše jenom „postrkuje„ Evropu; ačkoliv se po nátlaku zavázala poslat nějaké vlastní tanky Abrams. Mnohem více si jich ale nechává ve skladech, zejména pak verzi M1A1.

Tanků Abrams dostanou Ukrajinci jenom 31

Vláda Spojených států amerických slíbila v rámci tankového balíčku Západní pomoci poslat na obranu napadené „žlutomodré“ země pouze 31 tanků Abrams M1A2. Ale zatím se nezdá, že by to bylo otázkou dnů nebo týdnů, Američané je totiž musí nejdříve upravit, a to nejen kompletně zrestaurovat, ale také z nich vyjmout některé technologie. Především pak dodatečné pancéřování z ochuzeného uranu, které má pouze pro svou potřebu a nikomu ho nedodává.

Staré tanky mohou být v amerických skladech už řadu let a je otázkou, v jakém jsou stavu. Jejich kompletní přestavění není jednoduchou záležitostí na dny nebo týdny, u většího počtu si to vyžádá opravdu spíše měsíce. Ale i kdyby byly k dispozici ihned, jedná se o tanky velmi odlišné od sovětských typů používaných Ukrajinou, takže budou tankisté vyžadovat dlouhý výcvik, aby zvládli nejen jejich ovládání, ale i správnou taktiku nasazení. Ovšem pravdou je, že zrovna tohle bude problém každého Západního tanku, ačkoliv třeba s britskými Challengery 2 už trénují.

Tanky M1A2 na vlaku iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Americké tanky M1A2 Abrams převážené vlakem

Například německé Leopardy 2 ale mají oproti Abramsům několik výhod – zejména už jsou v Evropě, takže jejich dodání není tak náročné na přepravu, i když americké stroje lze samozřejmě do Evropy dopravit námořně. Jenomže Abramsy jsou pověstné svou logistickou i technologickou náročností, takže jejich dodání vyžaduje i zajištění náhradních dílů a techniky na jejich údržbu, stejně jako vyškolení techniků. U německých tanků je to mnohem jednodušší, protože technologická základna není tak daleko a stroj zároveň není tolik náročný.

Tank Abrams je žíznivější než Leopard 2

Dobrým příkladem technologické náročnosti Abramsu je spotřeba paliva. Zatímco Leopard 2 potřebuje 7,2 litrů pohonných hmot na 1 kilometr jízdy, u Abramsu je více než 2násobek, resp. 14,9 litrů. A i když jeho plynové turbína zvládne různé druhy paliva a má také o něco delší dojezd a vyšší rychlost než Leopard 2, může být pro Ukrajinu velmi náročné udržovat ho v chodu a zásobovat vším potřebným.

Proto je celkem logické, že v souvislosti s Ukrajinou mluví Západ nejčastěji o Leopardech 2, které se nakonec asi opravdu stanou nejvíce zastoupeným Západním tankem v její výzbroji. Je samozřejmě otázkou, v jak velkém počtu, protože jejich zásoby nejsou nevyčerpatelné a stav mnohých, příkladem španělských, není příliš dobrý. Ale stále to vypadá jako lepší volba než masivní dodávka náročných Abramsů.

Americký tank M1A2 Abrams v akci

Jaký je hlavní důvod amerického skrblení Abramsů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články