Britská pomoc Ukrajině je jednou z největších, vojáci už se učí s tanky Challenger 2; ty umí zničit osádku nepřítele „zevnitř“

Britské tanky Challenger 2 jsou za jistých okolností téměř nezničitelné a střílí neobvyklou munici, která nepříteli tank nezničí běžným způsobem, ale zabije jeho osádku.

Britský hlavní bojový tank Challenger 2 i Zdroj fotografie: Andrew Skudder / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V rámci Západní pomoci mají na Ukrajinu zamířit i hlavní bojové tanky Challenger 2. Velká Británie byla přitom první zemí, z níž potvrzení o dodávkách moderních tanků přišlo, a už na konci ledna 2023 přijala ukrajinské vojáky, aby je instruktoři s vozidly intenzivně učili. Napadená země jich má dostat celkem 14 spolu, a mimo to i další podpůrnou techniku.

Challenger 2 má nabíječe navíc

Ukrajinští vojáci se rozhodně mají co učit, protože se západní tanky od těch desítky let starých užívaných Ukrajinou a Ruskem značně liší. Asi nejviditelnější změnou bude jeden člen osádky navíc, jelikož sovětské typy tanků používají automatické nabíjení, takže stačí k jejich obsluze 3členná obsluha. Oproti tomu Challenger 2 (i většina dalších západních tanků) má ještě čtvrtého člena, a sice nabíječe, jehož práci se budou muset ukrajinští tankisté učit doslova od píky.

Ale změn bude i pro zkušené tankisty mnohem více. Velkým pozitivem (a změnou) pro ně je, že jsou Západní tanky značně pohodlnější než sovětské, z nichž je řada pověstná stísněným prostorem. Oproti tomu si ale budou muset zvyknout na mnohé dosud nepoužívané technologie, stejně jako na mnohem vyšší hmotnost tanku Challenger 2. Třeba nejpoužívanější ukrajinské stroje T-64 váží 38 tun, zatímco onen britský tank 64 tun, a s moduly přídavného pancéřování ještě více.

Pro osádku je ovšem taková hmotnost velikou výhodou, neboť jí poskytuje mnohem lepší ochranu. Britské stroje jsou pověstné svým kvalitním pancířem typu Chobham, která dosahuje oproti klasickému válcovanému pancíři asi dvojnásobné odolnosti. Jeden z těchto tanků dokonce vydržel v Iráku zásah ze 14 RPG a protitankové střely Milan a po několika hodinách se zase mohl vrátit na bojiště. Naopak sovětské tanky jsou nechvalně proslulé explozemi nevhodně uskladněné munice.

Challenger 2 má drážkovanou hlaveň

Britské tanky se od sovětských, ale i západních, odlišují svou hlavní zbraní. Jde o dělo ráže 120 milimetrů, ale s drážkovanou hlavní, zatímco většina tanků ji má dnes hladkou. Challenger 2 tím má zaručenou mimořádnou přesnost, a to na vzdálenost až 8 kilometrů. Drážkovanou hlaveň používá pro munici typu HESH, kterou tvoří – na rozdíl od nejčastější protitankové munice APFSDS – hlavice s plastickou trhavinou. Ta pancíř při zásahu neprorazí, ale způsobí jeho popraskání a uvnitř tanku se z něj potom rozletí množství střepin.

Jak dlouho bude ukrajinským tankistům přechod na Challenger 2 trvat, je samozřejmě otázka, odborníci se kloní k několika týdnům (některé odhady uvádí 6 až 8). Nejde totiž jenom o to, aby naučili obrněnce řídit, střílet z nich, případně je udržovat a opravovat. Západní tanky používají vzhledem ke své konstrukci a velikosti jinou taktiku nasazení než je jaká je obvyklá u sovětských typů, což může teoreticky představovat největší výzvu. Velkým soupeřem pro ně budou velmi dobré ruské tanky T-90M, který sami Rusové označují za lepší než Západní tanky.

Jak velkou šanci mají Challengery 2 proti ruský strojům?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články