I potopený ruský tank T-90 lze opětovně vyslat do boje, opravit ho a odstranit jeho kritické závady dokáže i ukrajinský soupeř

Ukrajinská armáda zařadila do své výzbroje značnou část ukořistěné ruské techniky, mezi níž nechybí ani tanky T-90. Ty navíc dokáží její technici sami opravovat.

Tank T-90A i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavně v roce 2022 koloval mezi ukrajinskými vojáky vtip, že největším dodavatelem zbraní ukrajinské armádě je samotné Rusko. To totiž po několika rozsáhlých ústupech z dobytých území zanechalo na místech zbraně v nepoškozeném stavu, případně byly snadno opravitelné. Podobný byl i osud jednoho tanku T-90 – i když byla oprava v tomto případě nejspíše hodně náročná, podařilo se ho znovu zprovoznit.

Uvízlý tank ruská osádka opustila

Kde a kdy se tank T-90 do rukou ukrajinských vojáků dostal, není známo, ale videa dostupná na sociálních sítích ukazují, jak ho vyprošťovací vozidlo spolu s tankem vytahují z jedné ukrajinské řeky. Lze proto předpokládat, že ruská se ruská osádka pokoušela s tankem řeku přebrodit, ale z nějakého důvodu uvízla. Následně ho proto opustila a zachránili ho až Ukrajinci. A to hlavně proto, že byl kompletní, i když to neznamená, že zcela v pořádku.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creactive Commons / CC BY-SA
T-90 se systémem Štora (krabice s kulatými kryty po stranách děla jsou zářiče)

Podle záběrů se pravděpodobně jedná o starší verzi tanku T-90A, nikoliv tedy o nejmodernější T-90M, protože zachráněnému stroji například chybí typické slat mříže na věži a zadní části podvozku. Ale i starší verze tanku T-90 je lepší než většina původních ukrajinských strojů T-64, T-72 a T-80. Disponuje například kvalitním reaktivním pancéřováním Kontakt-5 odolným i proti tandemovým kumulativním hlavicím, nebo relativně moderním zaměřováním palby, termovizí s rušičkou Štora. Bezpochyby jde tedy o dobrý přírůstek.

Díly lze použít z T-72 a zničených strojů

V řece potopený stroj ale určitě potřeboval rozsáhlou rekonstrukci, především na elektroinstalaci a různém vnitřním vybavení, jehož poškození lze přirovnat k automobilům zatopeným při povodni. Ukrajina tanky T-90 sice nevyrábí, ale technici si jistě dokázali poradit. Jde totiž o modernizovanou verzi tanku T-72, který Ukrajinci k dispozici mají, takže mohli použít část dílů právě z něj. Do rukou „žlutomodrých“ vojáků navíc padlo více nějak poškozených tanků T-90A, takže mohli odmontovat některé vybavení z nich.

I přes to, že jsou tanky T-90 tím nejlepším v ruské armádě, ukrajinští technici tvrdí, že nejsou žádnou převratnou technologií. A to ani nejmodernější verze T-90M, a proto pro ně nemuselo být velkým problémem stroje znovuzprovoznit. A dokonce zaznamenali některé vážné problémy, například v elektroinstalaci způsobované vlhkostí. Přesto není pochyb, že opravené tanky značně posílily ukrajinské jednotky a pro Rusy asi není příjemné, když na ně útočí stroje, které by měly bojovat na jejich straně. Nejde však o první takový případ.

Jakou posilou jsou pro Ukrajinu tanky T-90?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články