I přes protesty Jihokorejců a Číny nechá zřejmě Soul v zemi rozmístit další baterie amerického protiraketového systému THAAD

Stále více států disponuje raketami, které jsou schopny zasáhnout cíle na stovky i tisíce kilometrů daleko. Jen několik systémů proti nim zaručuje obranu.

Start rakety THAAD i Zdroj fotografie: U.S. ARMY / Public Domain
                   

Spojené státy by v budoucnu mohly na území Jižní Koreje umístit více baterií protiraketové obrany THAAD. Podle dostupných informací totiž země poskytla Američanům další nové pozemky v okrese Seongju, kde se už tento protiraketový systém nachází. Otázkou je, zda bude případné rozšíření obrany v Koreji politicky průchodné. Již původní umístění systému se neobešlo bez protestů obyvatel a vedlo i ke zhoršení vztahů s Čínou, která to považuje za krok namířený proti jejím zájmům.

Nyní je zde 48 protistřel

O tom, že se systém THAAD v Jižní Koreji rozmístí, začala tamní vláda uvažovat někdy kolem roku 2013. O tři roky později se s USA dohodla na instalaci raket v okrese Seongju, kam dorazily v roce 2017. Oblast je mimo dosah většiny severokorejských systémů. Podle dohody je v Koreji rozmístěno šest odpalovacích zařízení na nákladních automobilech s osmi střelami, tedy celkem 48 protistřel. Dále radar, jenž umožňuje zachytit cíle a rakety na ně navést.

Krok jihokorejské vlády tehdy vyvolal řadu protestů, místní obyvatelé byli proti. Obávali se, že v případě konfliktu USA s Čínou by se jejich oblast mohla stát cílem čínského útoku, také měli strach ze záření radaru, a dokonce se báli, zda nebude mít systém vliv na úrodu místních proslulých melounů. Radar byl nakonec postaven ve vyšší poloze, aby se obavy místních zmírnily. Možná za kampaní proti němu stojí i Čína, která mohla šířit různé dezinformace.

Číně se totiž instalace raket v blízkosti jejího území nelíbila. Podle ní může být THAAD spíše než proti Severní Koreji, která pravidelně vyhrožuje svými střelami, zaměřen proti čínským raketám. Kritici upozorňovali na skutečnost, že systém zasahuje rakety ve vyšších výškách, a tak není dobře použitelný proti severokorejským střelám. Jižní Korea navíc disponuje protiraketovým MIM-104 Patriot a loděmi vybavenými systémem Aegis, jenž je též schopen likvidovat rakety.

iZdroj fotografie: U.S. ARMY / Public Domain
Odpalovací vozidla THAAD při příletu do Jižní Koreji

Vyvinut jako reakce na Scudy

THAAD se začal v USA vyvíjet v 90. letech po zkušenostech se střelami Scud během války s Irákem. Funkční je od roku 2008. Je schopen likvidovat balistické rakety krátkého a středního doletu. Jedna střela systému má hmotnost 900 kilogramů a likvidaci cíle provádí přímým nárazem do něho. Její rychlost je až Mach 8,2. Dosah střel je 200 kilometrů, do výšky až 150 kilometrů. Vyvíjet se má verze s prodlouženým doletem, která by měla být schopna čelit i hypersonickým kluzákům.

Pokud se tvrzení o rozšíření systému THAAD v Jižní Koreji potvrdí, je otázkou, zda vyvolá opět negativní reakce. Na jednu stranu Severní Korea stále zlepšuje schopnosti svých raket a nezmírňuje útočnou rétoriku vůči svým soupeřům v čele s Jižní Koreou a USA. I Čína opakovaně agresivním způsobem prosazovala své požadavky v oblasti Východočínského a Jihočínského moře. Pro Jižní Koreu je však asijská velmoc stále důležitějším obchodním partnerem, a tak určitě nestojí o zhoršení vztahů s ní.

Jak negativně může Čína reagovat na systém THAAD v Jižní Koreji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články