Která země je tankovou velmocí? Česko tvrdě zaostává, předstihl ji i maličký Omán

Některé země mají tisíce tanků, jiné jen pár desítek. O síle nerozhodují jen počty, ale i kvality strojů. Tanky mohou být staré několik desítek let.

i Zdroj fotografie: Uživatel Maulincio / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hlavní bitevní tank je zbraní, která od dob druhé světové války často rozhoduje o výsledku bitev. Tanková vojska se tak snaží udržovat mnoho armád světa. Rozdíly v počtu, ale i kvalitě strojů, jsou mezi jednotlivými zeměmi značné. Podle tabulek o počtu tanků, které zveřejňuje server Global Fire Power, na tom Česko co do počtu strojů není velmi dobře.

Podobně jako Omán a Botswana

V tabulce Česká republika zaujímá 78. pozici. Ta jí byla přisouzena za vlastnictví 116 obrněnců. O příčku výše je Omán, který má ale polovinu obyvatel oproti České republice. Za Českem se pak umístila africká Botswana. Pravdou je, že v aktivní službě má česká armáda jen 30 tanků T-72M4 CZ, což je česká modernizace stroje T-72. Ostatní tanky T-72 jsou staré verze v rezervě.

iZdroj fotografie: Uživatel Maulincio / Creative Commons / CC BY-SA

Nejsilnější tankové vojska má Rusko, což asi nikoho nepřekvapí. Vlastní kolem 13 tisíc obrněnců. Sovětská a později ruská vojenská doktrína na tankových svazech stála. Druhá je Severní Korea s 6125 tanky a následují USA s 6 tisíci. Na tom lze prezentovat nepoměr. Severokorejský režim má ve výzbroji dokonce tanky T-34 z druhé světové války. Spojené státy se opírají o moderní tanky M1 Abrams, které se s výzbrojí Severní Koreje nedají srovnávat.

Budoucnost českých tanků

Armádu, respektive českou politickou reprezentaci, čeká v brzké době nutné rozhodnutí o budoucnosti českého tankového vojska. Životnost modernizovaných T-72M4 totiž během několika let skončí. Loni armáda rozhodla o nákupu náhradních dílů a modernizaci za zhruba jednu miliardu korun. To by mělo jejich životnost prodloužit do roku 2030. Výběr a nákup nových stroj je většinou otázkou několika let. Půjde jistě o zakázku za desítky miliard korun.

i

V minulosti se mluvilo o možnosti pořídit si německé tanky Leopard 2, které má ve výzbroji několik evropských armád. Druhou možností je koupit americké Abrams M1, podobně jak o tom před nedávnem rozhodlo Polsko, případně nějaké jiné stroje vyřazovaní z evropských armád. Možností je i korejský K2 Black Panter. Někteří odborníci uvažovali i o lehkých tancích, nejlépe na podvozku BVP, která si armáda brzy pořídí. Poslední možností je se tankových vojsk zcela vzdát. Nový evropský tank MGCS bude dispozici nejdříve za 15 let.

Zdroj: Forbes, DSM, MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články