Video: nebyl k tomu navržen, a přesto zvládne systém VAMPIRE sestřelit ruský dron jedinou ranou. Je však třeba pevná ruka operátora

Sebevražedné drony jsou velmi nebezpečné, ale některé lze očividně zlikvidovat i zbraněmi, které k tomu nebyly původně určeny.

Systém VAMPIRE na pick-upu i Zdroj fotografie: L3Harris
                   

Snad všechny ozbrojené síly ve světě řeší aktuálně problém, jak se vypořádat s drony na frontě, ale i těmi sebevražednými k dálkovým úderům. K jejich eliminaci je možné použít celé spektrum zbraní, ale i takové, co k jejich likvidaci původně navrženy nebyly. Jde například o řízené střely APKWS vzduch-zem používané k útoků z vrtulníků, letounů a dronů na pozemní cíle, které zvládnou ve spolupráci se systémem VAMPIRE i některé drony.

Cíl je potřeba udržet v zaměřovači

Jak se může střela APKWS trefit do dronu, ukazuje video pod článkem, a konkrétně jde o likvidaci ruského dronu HESA Shahed 136, uvádí Defence-Blog. Podle všeho jenom stačí, aby měl operátor systému VAMPIRE pevnou ruku a udržel letící dron v zaměřovači, a díky laserovému navádění si pak střela původně určená k likvidaci pozemních cílů najde i dron a z oblohy ho smete jedinou ranou. Zbraň ale funguje pouze na krátkou vzdálenost, takže systém musí dron vidět.

Stanice na obsluhu a zaměřování systému VAMPIRE iZdroj fotografie: L3Harris
Stanice na obsluhu a zaměřování systému VAMPIRE

VAMPIRE je speciální odpalovač raket, nejčastěji APKWS, ale i jiných, umístitelný na taktická i netaktická vozidla s rovnou plochou, uvádí Army-Technology. Typicky ho lze namontovat třeba na korbu pick-upu a získat tak velmi mobilní zbraň. Vybaven je plně digitálním zaměřovacím systémem L3Harris WESCAM MX-10 RSTA, a fotografie systému naznačují, že má jeden odpalovač na 4 střely, a že může cílit nejen na letící, ale i na pozemní cíle.

APKWS je původně neřízená raketa

Velmi zajímavá je i samotná střela APKWS, protože jde o modifikaci neřízené rakety Hydra 70 ráže 70 milimetrů. Výrobce BAE Systems na svých stránkách uvádí, že je díky naváděcí soupravě APKWS přeměněna na přesně naváděnou zbraň o hmotnosti 15 kilogramů, a její výhodou je ve srovnání s jinými řízenými střelami nízká cena, konkrétně 514 tisíc korun. Firma jich je přitom schopna vyrobit 25 tisíc za rok a produkci navýšit. Při odpálení z vrtulníku má dosah až 5 km, ze země pak bude kvůli gravitaci o něco nižší.

Dron jakým je Shahed 136 pravděpodobně není pro systém VAMPIRE a střely APKWS složitý cíl, jakmile se ocitne v dosahu. Je totiž 3,5 metrů dlouhý a jeho maximální rychlost činí jenom 185 km/h, uvádí Army-Technology. Jeho cestovní rychlost je však nižší a lze na něm tak snadno udržet zaměření, než ho střela dostihne. Vzhledem k tomu, že má dron hlavici o hmotnosti 40 kilogramů, dokázal by při zásahu cíle způsobit významné škody.

Za jak obtížné považujete sestřelení dronu střelou ze systému VAMPIRE?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články