Na bojišti rozpozná nejenom vozidla a jejich slabiny v úhlu 360 °: systém situačního přehledu Vegsivir Core může přepsat způsob boje

Osádky obrněných vozidel a tanků mají často výhled velmi omezený, ale revoluční technologie jim dokáže zajistit pohled kolem dokola, a ještě jim dát důležité informace.

Vegsivir Core systém i Zdroj fotografie: Vegsivir
                   

Když dříve chtěla osádka nějakého obrněného vozidla vědět, co se děje v jejím okolí, a nemohla otevřít poklopy a vykouknout ven, bývala většinou omezena na různé periskopy a pozorovací otvory. Situace se ovšem v posledních letech mění, protože moderní optické systémy mohou přenášet obraz dovnitř vozidla v dostatečné kvalitě, a navíc ho lze doplnit i dalšími informacemi. Opravdovou špičkou je v tomto směru systém Vegvisir Core.

Systém určený pro tanky a další obrněnce

Vegvisir Core je dílem estonsko-chorvatského startupu Vegvisir, který na svých internetových stránkách tvrdí, že se jedná o pokročilý situační systém uvědomování. Díky němu tak vojáci vidí, co se děje v jejich bezprostředním i vzdálenějším okolí, a zároveň mohou získávané obrazy překrývat dalšími informacemi, což může připomínat prostředí počítačových her, kde byly takové prvky obvykle odrazem budoucnosti. Využít ho lze na tancích, BVP, obrněných osobních nebo ženijních vozidlech, ale i na bojových podpůrných plošinách.

V podstatě jde o to, že jsou na vozidla připevněny různé kamery a senzory snímající jeho okolí, díky čemuž má osádka přehled o tom, co se děje v okolí v úhlu 360 °, uvádí ArmyReciognition. Systém se skládá ze senzorů v přední části, bocích a vzadu, které mají i infračervený režim, takže umožňují operovat i v noci a za špatné viditelnosti, a osádka je může v případě znečištění očistit. Získávané obrazy lze promítat na různé displeje, hledí přilby, ale i speciální brýle. Za pomoci přístrojů je pak možné i řídit a zaměřovat a střílet.

Skvělý přehled, ale i možné riziko

Vozidlo vybavené Vegvisir Core může pro osádku působit tak, jakoby bylo téměř průhledné, i když sedí za tlustým pancířem. Senzory a kamery mají přitom poskytovat kvalitní obraz do vzdálenosti zhruba 10 kilometrů, uvádí Defence-UA. To samo o sobě není tak převratné, podobné systémy už existují, ale vojáci by díky němu mohli vidět také informace o přátelských a nepřátelských jednotkách (o koho se jedná, jaké mají zbraně, výzbroj atd.), stejně jako o stavu jejich vozidel (opět o jaká jde, jaké jsou jejich slabiny a výhody apod.).

Jestli se v praxi ukáže, že je systém Vegvisir Core účinný, mohlo by to osádkám různých obrněnců poskytnout nad nepřítelem velikou výhodu. Bylo by v podstatě nemožné, aby vozidlo někdo překvapil třeba útokem z mrtvého úhlu, kdy je např. z tanku s uzavřenými poklopy velmi špatně vidět. Otázkou samozřejmě je, jak budou senzory odolné, takže je nezbytné, aby osádka nebyla „zhýčkaná“ a v případě nutnosti si vystačila postaru.

Vojáci testovali systém Vegvisir Core

Jaké výhody poskytne obrněnci pohled kolem dokola?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články