Vojenská vozidla, která lze koupit a vyjet s nimi na silnici. Nechybí klasika ani obojživelník

Vojenská vozidla jsou navržena a určena především do bojových podmínek. Některá z nich si však můžete pořídit do své garáže a jezdit s nimi po běžné silnici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud jste fanoušci armádních vozidel a toužíte alespoň některé řídit, můžete si některé z nich normálně koupit. Vojenská vozidla jsou díky své propracovanosti, kvalitě a designu snem mnoha lidí. Nabízí mj. vysokou odolnost, takže zvládají i náročný terén a různé překážky. Dostanete se s nimi téměř všude a vydrží v terénu pochopitelně mnohem déle, než dnešní automobily (ať jde o SUV nebo crossover). Na druhou stranu si připlatíte na palivu kvůli jejich vyšší spotřebě, což ale nemusí být v některých případech takový problém.

Žádané armádní vozidlo Humwee

Spojené státy ho používají jako hlavní vojenské vozidlo a díky svému pohonu všech kol si získal Humwee široký obdiv. Je totiž schopný projet téměř jakýkoliv terén nehledě na jeho povrch. Velmi vytěžovaný byl především v pouštních terénech během války v Zálivu v roce 1991, ovšem uplatnění má také ve válce na Blízkém východě. Díky své konstrukci pojme do své plně uzavřené kovové kabiny čtyři osoby a v případě správné konfigurace vozidla může dosáhnout rychlosti až 112 km/h. K dispozici je více než 17 jeho variant.

iZdroj fotografie: Pixabay

Legendární Willys Jeep MB

Tento model vznikl za druhé světové války a jedná se o lehké vojenské užitkové vozidlo, které vyniká mimo jiné hlavně dobrými terénními schopnostmi díky svému náhonu 4×4. Byl používán především armádou Spojených států a jejich spojenci. Willys Jeep MB je schopný jet na silnici rychlostí až 105 km/h, a jen během druhé světové války se těchto vozidel vyrobilo skoro 650 000. Díky velkému jeho úspěchu se začala vyrábět také civilní varianta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Taktické vozidlo Renault Sherpa Light

Toto lehké taktické vozidlo přijala francouzská armáda a používá se i v dalších zemích pro vojenské účely. V provozu je od roku 2006 a byl vyvinut v Reanult Trucks Defence, vojenské divizi stejnojmenné domácí automobilky. Nabízí se v několika variantách a jeho maximální výkon je 215 koní (158 kW), dojezd má 800 až 900 kilometrů, a může dosahovat rychlosti až 120 km/h.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojový vůz Stryker

Tento osmikolový bojový obrněný vůz nese jméno po dvou slavných amerických vojácích, z nichž jeden hrál významnou roli v druhé světové válce, a ten druhý zase ve vietnamské. Disponuje výkonem 350 koní (257 kW) a je schopný pojmout až 11 vojáků, a díky své konstrukci je považován za jedno z nejbezpečnějších vozidel na světě. Jeho výrobu má na svědomí kanadská společnost General Dynamics Land a vůz Stryker byl určen především pro armádu Spojených států.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obojživelný Volkswagen Schwimmwagen

Jednalo se o vojenský obojživelný automobil, který nabízel pohon na všechna čtyři kola a dostatek místa pro čtyřmístnou posádku. Jeho motor je umístěn v zadní části a má sklopný lodní šroub, díky němuž se může pohybovat ve vodě rychlostí 10 km/h; pro měření hloubky je vybaven zvláštní tyčí a pádla slouží k navýšení rychlosti a lepší koordinaci. Na souši je schopný vyvinout rychlost až 80 km/h a jeho spotřeba je přijatelných 9 až 10 litrů na 100 km.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články