Vojenská vozidla, která lze koupit a vyjet s nimi na silnici. Nechybí klasika ani obojživelník

Vojenská vozidla jsou navržena a určena především do bojových podmínek. Některá z nich si však můžete pořídit do své garáže a jezdit s nimi po běžné silnici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud jste fanoušci armádních vozidel a toužíte alespoň některé řídit, můžete si některé z nich normálně koupit. Vojenská vozidla jsou díky své propracovanosti, kvalitě a designu snem mnoha lidí. Nabízí mj. vysokou odolnost, takže zvládají i náročný terén a různé překážky. Dostanete se s nimi téměř všude a vydrží v terénu pochopitelně mnohem déle, než dnešní automobily (ať jde o SUV nebo crossover). Na druhou stranu si připlatíte na palivu kvůli jejich vyšší spotřebě, což ale nemusí být v některých případech takový problém.

Žádané armádní vozidlo Humwee

Spojené státy ho používají jako hlavní vojenské vozidlo a díky svému pohonu všech kol si získal Humwee široký obdiv. Je totiž schopný projet téměř jakýkoliv terén nehledě na jeho povrch. Velmi vytěžovaný byl především v pouštních terénech během války v Zálivu v roce 1991, ovšem uplatnění má také ve válce na Blízkém východě. Díky své konstrukci pojme do své plně uzavřené kovové kabiny čtyři osoby a v případě správné konfigurace vozidla může dosáhnout rychlosti až 112 km/h. K dispozici je více než 17 jeho variant.

iZdroj fotografie: Pixabay

Legendární Willys Jeep MB

Tento model vznikl za druhé světové války a jedná se o lehké vojenské užitkové vozidlo, které vyniká mimo jiné hlavně dobrými terénními schopnostmi díky svému náhonu 4×4. Byl používán především armádou Spojených států a jejich spojenci. Willys Jeep MB je schopný jet na silnici rychlostí až 105 km/h, a jen během druhé světové války se těchto vozidel vyrobilo skoro 650 000. Díky velkému jeho úspěchu se začala vyrábět také civilní varianta.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Taktické vozidlo Renault Sherpa Light

Toto lehké taktické vozidlo přijala francouzská armáda a používá se i v dalších zemích pro vojenské účely. V provozu je od roku 2006 a byl vyvinut v Reanult Trucks Defence, vojenské divizi stejnojmenné domácí automobilky. Nabízí se v několika variantách a jeho maximální výkon je 215 koní (158 kW), dojezd má 800 až 900 kilometrů, a může dosahovat rychlosti až 120 km/h.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojový vůz Stryker

Tento osmikolový bojový obrněný vůz nese jméno po dvou slavných amerických vojácích, z nichž jeden hrál významnou roli v druhé světové válce, a ten druhý zase ve vietnamské. Disponuje výkonem 350 koní (257 kW) a je schopný pojmout až 11 vojáků, a díky své konstrukci je považován za jedno z nejbezpečnějších vozidel na světě. Jeho výrobu má na svědomí kanadská společnost General Dynamics Land a vůz Stryker byl určen především pro armádu Spojených států.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obojživelný Volkswagen Schwimmwagen

Jednalo se o vojenský obojživelný automobil, který nabízel pohon na všechna čtyři kola a dostatek místa pro čtyřmístnou posádku. Jeho motor je umístěn v zadní části a má sklopný lodní šroub, díky němuž se může pohybovat ve vodě rychlostí 10 km/h; pro měření hloubky je vybaven zvláštní tyčí a pádla slouží k navýšení rychlosti a lepší koordinaci. Na souši je schopný vyvinout rychlost až 80 km/h a jeho spotřeba je přijatelných 9 až 10 litrů na 100 km.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zdroj: Hotcars

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky