Vozidla Marauder a Matador od Paramountu se osvědčila v náročných válečných podmínkách. Odolávají i silným explozím

Bojové vozy typu Marauder a Matador se osvědčily v bitevních akcích v Ázerbájdžánu v konfliktu s Arménci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Armádní vozidla obou typů ukázala v bojových akcích velmi dobré výkony, konkrétně během pětidenní války mezi Ázerbajdžánem a Arménií v dubnu 2016. Stejně tak během exploze muničního skladu v oblasti Gilazi v roce 2017 či během Azerských vojenských operací. Ty byly zahájeny v prosinci 2020 jako část konfliktu v oblasti Nagorno – Karabakh. Vozidla Matador a Marauder firmy Paramount Group zatím slouží velmi dobře.

Ovladatelnost i vypořádání s minami

Průběžné zprávy odkazují na několik situaci, kde se bojová vozidla velmi dobře osvědčila v bojových podmínkách, včetně likvidace protitankových min pod koly Maraudera. Navzdory silným explozím nebyla posádka vozidla při útěku jakkoli zraněna. Tato i další situace jasně ukazují, že obě vozidla poskytují vysoký technický stupeň ochrany své posádce a to proti pozemním minám, vnější střelbě i střepinám z explodující munice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle dalších analýz byly minimálně čtyři Maraudery a čtyři Matadory během konfliktu poškozeny a odstaveny, žádný ale nebyl zcela zničen. Ázerbajdžánská armáda si jejich výkony velmi pochvalovala. Podle odborníků překonávají ostatní obrněné transportéry, které se účastní těchto konfliktů, což bude mít nejspíš za následek pokračující produkci obou vozidel v budoucnosti. Tudíž bude spokojená i firma Paramount Group.

První objednávky pochází z roku 2012

Ázerbajdžánské Ministerstvo obrany objednalo roku 2012 30 vozidel Marauder a 30 Matadoru, čemuž předcházelo postavení společné továrny v zemi a výroba úvodních 15 kusů od každého typu vozidla. Tato úvodní spolupráce země a Paramount group se odehrála už v roce 2009. Od roku 2011 pak oba typy vozidel prošly při výrobě několika modifikacemi ve srovnání se zcela první verzí Matadoru i Marauderu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Mezinárodního mírového institutu ve Stockholmu poslala země od roku 2009 do akce na 85 Marauderů a asi 60 Matadorů. Marauder má posádku 10 vojáků a dá se použít jako bojové nebo transportní vozidlo. Matador operuje s 14 lidmi a je určen na dálkové vojenské operace s velmi dobrou ovladatelností v tvrdém a náročném terénu. Kromě lokální výroby v Ázerbájdžánu vybudoval Paramount svoji továrnu také v Kazachstánu.

Zdroj: European Defence Review

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články