Výbuch nemusí nutně Leopard 2A4 zničit, ale dokáže mu „natrhnout“ pancíř věže; ne každý má ovšem takové štěstí

Dělostřelectvo je velikou hrozbou i pro moderní tanky, a když se mu daří, pohřbí i desítky obrněnců na jednom místě. Někteří ale mohou s menší újmou přežít.

Tanky Leopard 2A4 na cvičišti i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC
                   

Zničit tank protivníka je možné několika způsoby; například se může stát obětí protitankových zbraní, třeba protitankové střely odpalované pěchotou, z vozidel, letadel, ale i vrtulníků, ale stejně tak si s ním poradí mina, střelba jiných tanků, nebo protitankové dělo. Vedle toho se ukazuje být velmi účinné, a to zejména na dálku desítek kilometrů, těžké dělostřelectvo. Podle toho, o jaký projektil se jedná a jak daleko dopadne, může snadno zničit i těžký tank.

Děla zdevastují i desítky tanků naráz

Ničení tankových kolon těžkým dělostřelectvem bylo možné pozorovat opakovaně i na Ukrajině, a to hlavně na počátku konfliktu, kdy útočník rád posílal dlouhé kolony obrněnců. Masivní palba dělostřelectva je dokázala nejen zastavit, ale často i zničit. Nejznámější je asi pokus Ruska v květnu 2022 o přechod řeky Severní Doněc, kde zůstaly po masivním dělostřeleckém útoku zničeny desítky ruských tanků, BVP a obrněných transportérů.

Dělostřelectvem jsou pochopitelně zranitelné i Západní tanky, které jsou obecně považovány za odolnější. Např. jednomu z Leopardů 2A4 na Ukrajině zásah doslova rozpáral obrněnou střechu v místě sváru, a viditelně praskl i pancíř. Zpozorovat bylo možné i zničený panoramatický zaměřovač PERI R17 pro velitele tanku a zaměřovač EMES-15 pro střelce. Poškození zároveň ukazuje, jak je střešní pancíř tanku tenký a zranitelný, odhadem má asi 20 mm.

Tank těžkému projektilu neodolá

Otázkou je, co takové poškození způsobilo. Ačkoliv následky svědčí o velikém výbuchu, nezpůsobil ho nejspíše těžký granát ráže 152 milimetrů. Leopard 2 by měl být přitom schopen odolat střepinám z výbuchu vzdáleného asi 10 metrů, ale přímému zásahu a následné explozi tak těžkého projektilu už asi ne. Spíše se ale jednalo o zásah z těžkého minometu ráže 120 milimetrů nebo ruské 122milimetrové houfnice. Teoreticky pak mohl škodu způsobit i sebevražedný dron, ale například ZALA Lancet na to nemá dostatečně silnou hlavici.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M

Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Výše zmíněné případy ukazují, že ruská i ukrajinská strana při silném nasazení dělostřelectva značně riskuje, pakliže se pokusí soustředit větší mechanizované jednotky na jedno místo; mohou být totiž snadno odhaleny drony, které na ně vzápětí navedou dělostřeleckou palbu. Jestliže je ale tank odolný a nezasáhne ho nejsilnější projektil, má nejspíše šanci přežít. Třeba „natržený“ Leopard 2 půjde svařit a jeho poškozená výbava vyměnit, jen asi nějakou chvíli stráví v servisním středisku; každý kus přitom bude na frontě chybět.

Dělostřelbou zničená technika včetně tanků

Mohou se tanky dělostřelectvu nějak bránit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články