Co je známo o nejlepším sériovém ruském tanku T-90M Proryv-3, který si dokáže poradit i s tanky jako Leopard 2 a Challenger 2

Tanky T-90M Proryv 3 mají největší šanci se postavit moderním tankům ze Západu, proti nimž mají dokonce speciální munici. Oproti některým mají být i lepší.

Ruský hlavní bojový tank T-90-M i Zdroj fotografie: Uralvagonzavod
                   

Na odpor ukrajinské ofenzivě mohou ruští vojáci nasadit celou řadu tanků, a to včetně prastarých T-55 vytažených ze skladů – ovšem opravdovou hrozbu představují tanky T-90, resp. jejich nejnovější verze Proryv-3, která byla představena v roce 2017. Oproti jiným ruským obrněncům má řadu vylepšení v oblasti zbraní a ochrany, což z ní dělá nebezpečného protivníka, v mnohých ohledech srovnatelného se Západními stroji jako Leopard 2 nebo Challenger 2.

Aktivní ochrana T-90M má být kvalitní

Tank T-90M Proryv-3 má oproti přechozí verzi vylepšenou ochranu – disponuje reaktivním pancéřováním typu Relikt, které je účinné nejen proti kumulativním střelám, ale i proti kinetickým penetrátorům. Vedle toho má mít zesílené pancéřování kolem automatického nabíjení, což je jinak citlivá část sovětských a ruských tanků, a rovněž má disponovat systémem aktivní ochrany Arena-M. Otázkou ale je, jaké má schopnosti, protože se ukrajinským silám daří tanky ničit. Stejnou neznámou pak je, kolik T-90M má Rusko k dispozici.

Za rovnocenné soupeře aktuálně nejlepšího ruského sériově vyráběného tanku lze považovat Leopard 2 z Německa a Challenger 2 z Velké Británie, které už na Ukrajině nějakou dobu jsou. Oba stroje jsou přitom také velmi odolné, mají kompozitní pancíř a lze jim nainstalovat i pancéřování reaktivní. V čem ale budou mít oproti T-90M Proryv 3 jistě výhodu, je rychlost. Ačkoliv má „ruská chlouba“ nový silnější motor, aby zvládl nárůst hmotnosti na téměř 50 tun, jsou oba typy Západních tanků rychlejší i přesto, že je jejich hmotnost vyšší.

Ruský tank má i munici z ochuzeného uranu

V souboji strojů bude záležet hlavně na úrovni výcviku osádky a výzbroji; T-90M Proryv 3 disponuje vylepšeným dělem 2A46M-5 ráže 125 mm, což mu umožňuje používat nejnovější typy ruské protitankové munice – dokonce i ty z ochuzeného uranu navržené tak, aby pronikly tanky Západu. Ve výbavě má také spřažený kulomet PKTM (6P7K) ráže 7,62 mm a protiletadlov kulomet Kord MT (6P49MT) ráže 12,7 mm, ale ty nehrají v tankovém boji roli.

Leopard 2 má naopak dělo nižší ráže, konkrétně 120 mm, ale munice do něj je výkonná a na ruské tanky stačí. Challenger 2 pak disponuje dělem také ráže 120 mm, ale to má na rozdíl od německého i ruského tanku drážkovanou hlaveň, a jeho protitanková munice typu HESH nemusí na T-90M Proryv 3 stačit. Je ale možné, že nebude nasazován jako hlavní palebná síla, tu by mohl plnit spíše Leopard 2, který bude později doplněn americkými tanky M1 Abrams.

Britský hlavní bojový tank Challenger 2

Britská pomoc Ukrajině je jednou z největších, vojáci už se učí s tanky Challenger 2; ty umí zničit osádku nepřítele „zevnitř“

Díky drážkované hlavni je ale dělo britského tanku přesnější na velkou vzdálenost, což platí i pro německý tank. Ruský T-90M Proryv zase dokáže naopak odpalovat ze svého děla protitankové řízené střely, a ačkoliv má i vylepšené řízení palby a termovizi, podle dostupných údajů je vybavení Západních tanků v této oblasti lepší. I proto je pro Ukrajinu lepší vést útoky v noci, kdy jednoduše mají technologickou výhodu.

Střelba ruského tanku T-90M

Jaké jsou největší přednosti tanku T-90M Proryv 3?

Zdroj: PrimaZoom
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články