Co znamenají záhadné a podivné symboly na bocích tanků v podobě písmene V? Na bojištích vysílají důležitá sdělení

Vojenská vozidla mají na svých trupech různé druhy označení. Liší se podle zemí, ale často existují speciální na nějakou operaci. Některé symboly lze logicky dešifrovat.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Na začátku války mezi Ukrajinou a Ruskem mnoho spekulací vyvolala písmena namalovaná na ruských tancích a dalších vozidlech. Nejčastěji se jednalo o písmeno Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajinu, avšak vyskytovala se i písmena jako V nebo O. Možná to někoho překvapí, ale například písmeno V, v klasické pozici či různě pootočené, lze najít třeba i na amerických tancích a další technice. Vyskytnout se může i písmeno Z.

Ruské Z minimálně identifikuje příslušnost

O tom, co přesně písmena na ruské technice znamenají, se vedly veliké diskuze, ale tato záhada vlastně nikdy nebyla zcela objasněna. Ví se, že vojáci díky nim dokážou ruské stroje, které jsou stejné nebo často podobné jako ty ukrajinské, na bojišti jednoznačně identifikovat. U amerických strojů jsou však symboly logické a spekulace nejsou třeba. Pomáhají totiž určit, k jaké jednotce vozidlo s posádkou vlastně patří.

Vojenská technika je značena, každý z tanků či vojenských vozidel má své číslo. To přesně určuje, k jaké jednotce patří. Avšak není velké, proto se používají i symboly, které to dokážou prozradit na delší vzdálenost. Důležité je také pochopit, jak jsou jednotky americké armády organizovány. Nejdůležitější z nich je prapor, jenž může být například tankový, obrněný nebo motostřelecký.

iZdroj fotografie: Public Domain
Tanky Abrams v operaci Pouštní bouře

Prapor složený z rot

Takový prapor se skládá z rot. V mírových podmínkách má jeden americký prapor obvykle tři roty. V bojových podmínkách se dle potřeby jejich počet může zvýšit až na pět. Písmena ve tvaru V pomáhají určit, ke které konkrétní rotě daného praporu tank nebo třeba bojové obrněné vozidlo pěchoty patří. Podobné značení jako americké ozbrojené síly používá například i izraelská armáda.

Záleží vlastně na poloze, v jaké se písmeno nachází. Pokud je napsáno jako běžné písmeno, označuje první rotu. Druhou rotu pak poznáte podle V nakloněného o 90 stupňů doprava, třetí ho má převrácené vzhůru nohama. Čtvrtou rotu identifikuje V nakloněné o 90 stupňů doleva. Pokud má prapor pátou rotu, bývá označena písmenem Z.

Jaká další tajemství a pravidla o označování vojenských vozidel znáte?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout