Video: jak vypadá útok nejúspěšnější ruské toulavé munice na radar německého systému IRIS-T SLM

Radary jsou pro protivzdušnou obranu jednou z nejdůležitějších částí, a zároveň jsou velmi zranitelné. Jakmile je tedy odhalí dron, může to pro ně být konec.

Radar systému IRIS-T SLM i Zdroj fotografie: Boevaya Mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chce-li někdo porazit silnou protivzdušnou obranu, je jedním z nejúčinnějších způsobů vyřadit její „oči“. Aby totiž mohly její protivzdušné systémy zaměřit cíl/e (tedy až na některé zbraně velmi krátkého dosahu), potřebují najít nepřítele prostřednictvím radarů. A jelikož ty vysílají signál, je relativně snadné je lokalizovat; nebo alespoň jejich přibližnou polohu, a následně je možné je zničit například sebevražednými drony; v případě Ruska jde často o ZALA Lancet.

Radar je snadno viditelný dronem

Kombinace zaměřovacího systému a dronu může být velmi účinná, neboť když zaměřovací systém zjistí polohu radaru, může obsluha dronu cíl v zadané oblasti jednoduše najít – radar totiž není možné skrýt, resp. je to velmi obtížné, jelikož musí být postaven tak, aby snímal oblohu. Zároveň jde o velmi citlivé zařízení, které může poničit i výbuch relativně malé hlavice, jejíž hmotnost je pouze pár jednotek kilogramů. Dron za desítky či stovky tisíc korun tak dokáže zničit zařízení v hodnotě nejspíše i stovek milionů.

Dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Nitrid niklu / Public Domain
Ruský sebevražedný dron ZALA Lancet

Že k tomu v praxi může dojít ukazuje i útok ruského sebevražedného drnu ZALA Lancet na ukrajinský radar Hensoldt TRML-4D patřící k systému IRIS-T SLM; video je níže. Ukrajinští vojáci se ho sice snažili částečně schovat mezi porost, ale z výšky byl stejně vidět. Nejspíše ho nenašel samotný sebevražedný dron, ale ještě jiný průzkumný, který následně právě sebevražedný (též nazývaný jako toulavá munice) navedl. Zdá se přitom, že ho zasáhl přímo do antény, záběry posléze ukazují utíkající vojáky, a nejspíše i další hořící techniku.

Drony Lancet jsou docela schopné

Ruské sebevražedné drony ZALA Lancet jsou nejúspěšnější sebevražedné stroje ruské výroby, přičemž existují v několika verzích. K útoku ve videu byl nejspíše použit Lancet-3, který vydrží ve vzduchu až 40 minut, a dosahuje rychlosti až 110 km/h. Disponovat by měl zhruba 3kg hlavicí, ale údajně má být i vylepšená verze s hlavicí o hmotnosti 5 kilogramů, a rovněž s větším dosahem – o té ale zatím nejsou podrobnější informace.

Dron ZALA Lancet

Sebevražedné ruské drony Lancet zničí i 5 systémů protivzdušné obrany za 24 hodin: za oběť může padnout S-300 i německý Gepard

Ať byla ale zvolena jedna nebo druhá varianta, zdá se, že ukrajinští vojáci postavili radar blízko fronty, protože je dosah Lancetu asi 40 kilometrů. Odpovídalo by to navíc zprávám o nasazení IRIS-T SLM, aby eliminovali hrozbu ruských bitevních vrtulníků a letadel v oblasti bojů. Radar slouží jako přehledový a je pro fungováni systému klíčový. Ukrajina ho údajně dostala v počtu 7 kusů, ztráta tak vzácné zbraně musí být tedy velmi citelná.

Jak obecně hodnotíte drony ZALA Lancet?

Zdroj: AeroTime
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články