Video: co se stane, když tank nebo houfnice střelí přímo do člověka; jeho tělo se rozletí nebo dokonce „rozstříkne“

Když je lidské tělo zasaženo tankovým projektilem, je to jistá smrt; a co přesně se stane, ukazuje video, v němž byly otestovány hned 3 ráže.

Tank M-48 Patton se střelivem i Zdroj fotografie: Uživatel Huhu / Public Domain
                   

Ačkoliv je to velice nepravděpodobné, může se na bojišti stát, že vojáka zasáhne projektil z tanku, i když ho pravděpodobně spíše usmrtí šrapnely z explozivní munice. Co by se ale stalo, kdyby člověka zasáhl plný projektil bez výbuchu, jaký slouží třeba k proražení pancíře? To se rozhodli zjistit YouTubeři z kanálu Garand Thumb, kteří otestovali hned několik hlavní proti imitaci lidského těla z umělých kostí a gelu, a vše sestříhali do videa.

Figuríny z balistického gelu jsou věrné

Otestovat vliv projektilu tankového děla je jednoduché, stačí k tomu vlastní tank a figurína z balistického gelu, která má i vyztužení simulující lidské kosti, a při podobných experimentech vlastnosti lidského těla celkem věrně napodobuje. YouTubeři si zvolili zásah doprostřed hrudníku – je jasné, že musí být smrtelný, něco takového by nezastavila ani sebelepší balistická ochrana, ale jde hlavně o ukázku následků. I proto použili tři různé ráže.

Britský lehký tank FV101 Scorpion iZdroj fotografie: Gaius Cornelius / Creative Commons / CC BY-SA
Britský lehký tank FV101 Scorpion

První testovanou zbraní bylo dělo ráže 76 milimetrů britského lehkého tanku FV101 Scorpion. Ten má jenom lehký pancíř a spoléhá se na rychlost, čemuž také jeho kanón odpovídá – proti moderním hlavním bitevním tankům nic nesvede, i když spolehlivě zničí alespoň obrněná vozidla. Zásah do trupu figuríny je dechberoucí, udělá v ní velikou díru a kolem létají kousky tkáně (gelu) a kostí. Otvor je tak velký, že byl hrudník nárazem téměř rozpůlen.

Větší ráže už dokáže tělo roztrhat

O něco větší sílu má pak dělo amerického tanku M48 Patton, v tomto případě má ráži 90 mm, ale v pozdějších letech měl tank i silnější. Ani to si nedokáže poradit s dnešními nejmodernějšími tanky, ale v 50. letech 20. století na ty tehdejší stačilo. Zásah pak ve figuríně nejenže udělal díru, ale okolní kavitace rozvlnila hrudník a roztrhala ho na kusy. Bezprostřední okolí rány se rozpadlo na malé kousky, z toho vzdálenějšího zůstaly kusy větší.

Co se stane s vaším tělem, když vás zastřelí? Video ukazuje, jak kulka proráží maso, trhá cévy a ničí svaly

Působivé, ale ještě zajímavější je sledovat, co udělá s tělem projektil ze sovětské houfnice D-20 ráže 152 milimetrů (takové ráže ale tanky nemají, a to ani dnes). Zbraň je, na rozdíl od zmíněných tanků, stále používána třeba v konfliktu na Ukrajině. Náraz projektilu, ač neexplodujícího, explozi vlastně připomínal. Kavitace figurínu doslova roztrhala na malé kousky, zasažený člověk by si tak ani neuvědomil, co se stalo, a jeho tělo by v mžiku přestalo existovat.

Zásahy lidského těla tankovým kanonem

Nakolik reálný je zásah přímo do člověka?

Zdroj: GarandThumb
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články