Co se stane s vaším tělem, když vás zastřelí? Video ukazuje, jak kulka proráží maso, trhá cévy a ničí svaly

Průstřel orgánů, jako jsou játra či ledviny, bývá fatální. Zasažený umírá v důsledku hemoragického šoku, vykrvácení do dutiny břišní.

i Zdroj fotografie: Public domain
                   

Díky akčním filmům a seriálům má většina lidí určitý, i když možná lehce zkreslený, obrázek o tom, jak takové zranění způsobené střelnou zbraní vypadá. Přičemž i následky takového zranění si lze docela snadno představit. Co už ovšem spoustu lidí netuší, je, co přesně se děje s lidským tělem v okamžiku nárazu kulky. Běžná pistole ráže 9 mm umožňuje projektilu dosáhnout rychlosti kolem 900 km/h. Přičemž čím rychleji se střela pohybuje a čím je těžší, tím větší má hybnost. A čím větší plochu projektil má, tím větší škody způsobuje.

Kulka prochází tělem bez problému

Pro výrobu ochranných neprůstřelných vest jsou nezbytné přesné údaje, ovšem samotný okamžik, kdy se kulka střetne s lidskou tkání, je z etických důvodů téměř nemožné zachytit. Kulka letí obrovskou rychlostí a jediné prostředí, které nám umožňuje do jisté míry zkoumat destrukci, je vepřová mršina či balistický gel. Balistický gel vyrobený z želatiny je analogem živých tkání a díky specifickým vlastnostem, které umožňují využít gel k napodobení struktury lidského těla, slouží jako nenahraditelný zkušební komponent pro testování střelných zbraní.

Zveřejnil(a) House Of Payne Munitions dne Pátek 25. června 2021

Ve chvíli, kdy kulka vniká do lidského těla, neproráží pouze svalovou tkáň, ale také kosti. Pro větší autentičnost se tak do balistické želatiny mohou často zalévat také prasečí kosti. Pro představu, pistole menších ráží dokáží bez větších potíží penetrovat až 30cm balistické želatiny.

Samozřejmě, v množství energie spojené například s kulkou z lehké poloautomatické pušky AR-15 nebo běžné pistole, je obrovský rozdíl. Pokud například kulka z ruční devítimilimetrové pistole zasáhne játra, poraní orgán tím, že do něj udělá díru, přičemž naruší tkáně pouze v okolí dráhy střely. Ovšem u poloautomatické zbraně dochází k masivnímu narušení tkáně a způsobené škody mohou být 4x až 5x větší, nežli u ruční pušky.

Jak spolehlivé jsou podle vás testy na balistické želatině?

Zdroj: BallisticMag, TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články