Nejlepší zbraň proti minám? Na psí čumák stále žádná technika nemá. Je nejspolehlivější

I přes téměř století boje proti nebezpečí nášlapných min neexistuje lepší detektor než čenich našich psích přátel.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Miny a výbušná zařízení patří k nejrozšířenějším a nejzákeřnějším zbraním na moderním bitevním poli. Armádám mohou vedle velkých materiálních ztrát přinést především obrovské ztráty na životech. Nyní divu, že boj proti těmto zákeřným zbraním patří k prioritám. I přes obrovský vojenský pokrok stále neúčinnější je proti nim psí čumák.

Zákeřný nášlapný vrah může čekat všude

První podzemní výbušná zařízení pro boj s nepřítelem a předchůdce dnešních min použili v boji poprvé Číňané již v roce 1277. O tři století později, roku 1573,  byla v Německu vyvinuta první moderní mima. Ta pracovala na principu křesadlového zámku, které spustilo šlápnutí na spoušť. Nejednalo se o právě účinný systém. Stačil déšť, navlhnutí a mina byla k ničemu. Přesto byly tyto miny nasazeny ještě v prusko-francouzské válce 1870-71.

Skutečné „zlaté časy“ vývoji min přineslo až meziváleční období. Především Němci po zkušenostech z Velké války se ve velkém vrhli na vývoj těchto zbraní. Právě oni vyvinuli první protitankové a protipěchotní miny. Ty se liší nejen v účinnosti, ale i technice a zákeřnosti. Protitankovou minu spustí až tlak způsobený vahou přes 250 kilogramů a jejím úkolem je vozidlo v co největší míře poničit.

iZdroj fotografie: Unsplash
Příklad protipěchotní miny (Sovětská protipěchotní mina)

Naopak úkolem protipěchotních min není zabít, jak se často milně traduje. Hlavním úkolem těchto min je zranit. Zraněný voják k sobě přiláká další vojáky, které lze eliminovat a stává se pro své spolubojovníky potažmo logistiku protivníka přítěží. Zvláště nenáviděnou se stala Schrapnel-Mine neboli S-Mine. Takzvaná „skákací mina“ po své aktivaci vyletěla 150 cm do vzduchu a zaplavila své okolí šrapnely.

Věčný boj pyrotechniků

Již na začátku 2. světové války se podařilo polskému důstojníkovi a vědci Józefu Kosackemu vyvinout v poli použitelný detektor kovu. Jeho minohledačka se brzy vyráběla ve statisícových sériích a používaly ji všechny spojenecké armády. V řadách britské armády se zúčastnila nejen dne D, ale ještě i operace Pouštní bouře a vyřazena byla až roku 1993.

Němci však opět našli řešení. Začali vyrábět miny bez nebo s minimálním použitím kovu. Tak vznikla Glassmine, což byla vlastně lahev naplněná výbušninou s roznětkou, Schu-mine 42 a Holz-mine, které měly plášť ze dřeva. Svoji troškou přispěli i Italové, kteří vyvinuli protitankovou minu z bakelitu.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zakopaná protipěchotní mina

Pokud nebyly k dispozici podobné zákeřnosti, tak němečtí ženisté vytvářeli tzv. pekelné zahrádky. Pod zem nahromadili spoustu železného haraburdí. Někdy s náloží někdy bez ní. Pokud spojenečtí pyrotechnici po několikaletém falešném poplachu ztratili obezřetnost, mohlo je to stát život.

Pes je stále nejlepší

Během války byla vyvinuta celá řada prostředků k boji proti minám. Například Sherman Crab, který likvidoval mini pomocí vysoce odolné „mlátičky“. Jeho pravnučkou je i náš dálkově ovládaný komplet Božena 5. Používala se i série malých náloží. Nejčastěji však stále musí nastoupit člověk, který musí minu deaktivovat. Jak ji ovšem najít?

V tom je bezkonkurenční pes. Ten se v boji osvědčil již za 2. světové války a například jen v SSSR bylo vycvičeno 680 000 ženijních psů, kteří měli odhalit na 4 miliony kusů min. Nároky na psa-pyrotechnika jsou jiné než na hlídače. Vedle dokonalého čichu, musí být pes přátelský ke svému okolí a cizím lidem a nesmí ho rozházet nové a rušivé věci jako výbuchy nebo palba. Vhodnější jsou i menší plemena.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výcvik probíhá jako hra. Za každé vyhledání cvičného cíle je odměněn. Tak probíhá i jeho činnost na bojišti. Dnes jej často doplňují i cvičení hlodavci. Jejich práci mohla značně usnadnit Ottawská smlouva zakazující nášlapné miny. Bohužel největší mocnosti, tedy Rusko, USA a Čína, se k ní nepřipojily a je proto téměř neúčinná. Proto i dnes například na Ukrajině nebo v Jemenu jsou tyto zákeřné zbraně největší hrozbou.  

Jak dosáhnout úplného zákazu protipěchotních min?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky