Video: ani 18 obrněných vozidel není zárukou, že útok vyjde, když proti nim stojí koordinovaní obránci s drony a těžkým minometem

Jestliže zachytí útok obrněné kolony operátoři dronů a zastřílené dělostřelectvo nebo obsluha minometů, může se změnit ve veliký masakr bez šance na úspěch.

Střelba z minometu M120 i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Jedna z vojenských strategií vycházející ještě se sovětské koncepce boje říká, že k proražení nějaké obrany je zapotřebí soustředění sil, především těch obrněných. Ty mají prorazit obranu a na místo dovézt dostatečné množství pěchoty. K tomu slouží jak tanky, tak hlavně bojová vozidla pěchoty a obrněné transportéry. Ovšem v době průzkumných dronů nemůže být takový útok překvapením, a pokud se proti němu postaví výtečná obrana, selže.

16 z 18 vozidel bylo obranou zničeno

Pokus o velký obrněný útok zachycuje video pod tímto článkem. MilIn uvádí, že se ho zúčastnilo minimálně 18 obrněných vozidel počínaje tanky přes bojová vozidla pěchoty až po obrněné transportéry. Jenomže obráncům se chystaný útok podařilo odhalit včas, takže v podstatě neměl šanci na úspěch. Kombinovanými údery dělostřelectva, minometů a sebevražedných dronů nakonec zničili protivníkovi 16 vozidel, jak je patrné z videa.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Tank T-80 s plynovou turbínou

Ze záběrů nejde jednoduše identifikovat všechna vozidla, protože nejsou úplně ostré, ale většina z nich nad sebou má jakousi střechu, jejímž úkolem je znesnadnit údery sebevražedným dronům, i když zabránit jim nemohou. Jedním z obrněnců byl podle všeho nějaký typ tanku T-80, jehož výhodou může v takovém útoků být turbínový motor, protože mu dodává na tank docela vysokou rychlost 70 km/h, uvádí ArmyRecognition, ač některé zdroje udávají u některých typů ještě vyšší rychlost. To znamená, že mohou prorazit relativně rychle.

Staré BMP-1 a nové BMP-3 nebyly výzvou

V útoku se mi podařilo identifikovat i dva typy BVP: prvním je BMP-1, což je sovětské vozidlo, k němuž WeaponSystems uvádí, že bylo zavedeno do výzbroje v roce 1966 a v současnosti je považováno za zastaralé, neb ani neposkytuje dostatečnou úroveň ochrany; druhým je pak modernější BMP-3, které vstoupilo do výzbroje na konci 80. let 20. století. Má mnohem lepší ochranu, kanon ráže 100 mm a autokanon ráže 30 mm, uvádí Military-History. Obě vozidla mohou vézt i výsadek pěchoty, přičemž ruská armáda přepravuje vojáky i na korbě.

Dron Hunter Killer 20

„Nepolapitelný“ bojový dron Hunter Killer 20 doletí až za Moskvu a protivzdušná obrana ho údajně nedokáže detektovat

Obránci pravděpodobně využili ke zničení vozidel sebevražedné drony s kumulativními hlavicemi, které často zvládnou i tank, a pancéřované transportéry ani BVP pro ně nepředstavuje překážku. Na videu se mihl také těžký minomet obránců, mohlo se jednat například o M120, což je americké označení izraelského minometu Soltam K6 ráže 120 mm. Wikipedia uvádí, že jeho projektily doletí do vzdálenosti až 7 240 m a obsluha může za minutu vystřelit až 16krát.

Zničení minimálně 16 vozidel

Může vůbec ještě proti moderní obraně uspět takovýto obrněný útok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články