Video: ani když je ruská houfnice 2S1 Gvozdika pečlivě zamaskovaná, nemusí být v bezpečí, a po zásahu jí dokonce může odletět věž

Ničení dělostřelectva je velice důležité, jelikož může způsobovat rozsáhlé škody. Není tak divu, když se ho nepřítel snaží lokalizovat a ničit.

Houfnice 2S1 Gvozdika i Zdroj fotografie: Uživatel HawkeyeSlovak / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jelikož je dělostřelectvo mocným nástrojem války, snaží se ho jedna strana druhé zničit kdykoliv to jde. Není to ale tak jednoduché, i když existují technologie schopné jenom z trasy projektilů vypočítat, kde se nachází. Mnohem jednodušší je však poslat nad oblast průzkumné drony, protože jejich optickým systémům není schopno relativně veliké dělostřelectvo uniknout. Následně existuje více způsobů, jak ho zničit, a jedním je opět dron.

Útoku dronem nezabránilo ani rušení

Video pod článkem ukazuje, jak se konkrétně podařilo zničit ruskou samohybnou houfnici 2S1 Gvozdika. Na záběrech je ale vidět až závěrečný útok sebevražedného dronu, takže není jasné, jak se podařilo houfnici objevit. Ačkoliv je video dosti zrnité – pravděpodobně se jedná o následek ruského rušení signálu – zdá se, že je houfnice maskovaná. Stojí totiž v jakémsi okopu a kolem ní jsou nejspíše maskovací sítě. Ale i tak je z oblohy viditelná.

Houfnice 2S1 Gvozdika iZdroj fotografie: Uživatel AlfvanBeem / Creative Commons / CC0
Houfnice 2S1 Gvozdika

Pro obyčejný FPV dron nepředstavují zbraně jako Gvozdika žádný velký problém, protože nejsou příliš pancéřované, a stačí i běžná kumulativní hlavice. Jak zachycuje video, po útoku začala houfnice silně hořet, kčemuž MilIn uvádí, že v ní s největší pravděpodobností explodovala uskladněná munice – což prakticky vždy znamená „konečnou“. Na záběrech je dokonce vidět, že houfnici odlétla věž. A co se stalo s osádkou, to zřejmé není.

Houfnice 2S1 Gvozdika nedostřelí daleko

Gvozdika je samohybná houfnice vyvinutá ještě v Sovětském svazu a do výzbroje armády byla zavedena v roce 1972, uvádí Wikipedia. Její dělo je založeno na tažené houfnici D-30 ráže 122 milimetrů, která ve své době patřila k výkonným zbraním, ale v současnosti již za moderním dělostřelectvem zaostává – především pak dosahem, protože s běžným střelivem zasáhne cíle do vzdálenosti max. 15,3 kilometrů, s raketově poháněným pak 21,9 kilometrů, což je dnes nedostatečné a nutí to vojáky přisouvat houfnice příliš blízko frontě.

Houfnice D-30 při výstřelu

Sovětské houfnice D-30 a 2S1 Gvozdika jsou královny bojiště. I přes značné stáří je v bojích na Ukrajině používají obě strany

Zbraň je umístěna na pásovém podvozku, což dává 2S1 Gvozdice velmi dobrou pohyblivost i v těžkém terénu. Na její obsluhu je potřeba osádka složená ze 4 vojáků, která je uvnitř chráněná pancířem schopným odolat palbě z ručních zbraní, uvádí WeaponSystems. Hmotnost houfnice je 15,7 tun a dokáže se pohybovat rychlostí 62 km/h, nebo 5 km/h, když plave, a její dojezd je 500 kilometrů. Ačkoliv je již dnes zastaralá, stále zůstává ve výzbroji řady zemí.

Zničení houfnice 2S1 Gvozdika

Jak byste maskovali nebo nasadili houfnice, aby je nebylo možné odhalit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články