Afghánistán se může stát základnou pro útok podobný 11. září, dle amerického prezidenta

Americký prezident Joe Biden učinil spolu se svými rádci jednoznačný krok. Z bojů v Afghánistánu do 11. září stáhne všechny americké vojenské síly.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Prezidenti Spojených států musí učinit často velmi těžké rozhodnutí, které není příliš dobré pro některé jiné země. Současný prezident Joe Biden přijal zvýšené vlastnictví rizika, že se Afghánistán, ovládaný Talibanem, může stát základnou teroristického útoku na Spojené státy nevídaných rozměrů. Takový útok by měl s největší pravděpodobností na svědomí velké množství mrtvých. Spojené státy proto zvyšují opatrnost v protiteroristické činnosti.

Stažení amerických vojáků z Afghánistánu

Joe Biden a jeho národní tým bezpečnosti se rozhodli stáhnout všechny americké síly z bojů v Afghánistánu. Zároveň si však uvědomovali, že tento krok nejspíše povede k vítezství Talibanu. Ten totiž představuje stejná extremistická islamistická skupina, která vládla v Afghánistánu před útokem 11. září. Při těchto útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon přišlo o život 2977 lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Americký prezident oznámil 14. dubna, že do 11. září budou všechny americké síly přemístěny z Afghánistánu pryč. Někteří kritici tento krok Bidena odsuzují a domnívají se, že se rozhodl špatně. Joe Biden uvedl, že by se měla Amerika zaměřit na její národní zájmy v Afghánistánu. Cílem bylo zabránit tomu, aby teroristé využívali afghánské území k plánům budoucích útoků.

Taliban představuje značné riziko pro Spojené státy

Při tomto rozhodnutí Joe Biden dobře naslouchal radám svých vojenských poradců. Největším rizikem se jeví, že by budoucí vláda Talibanu mohla na tomto území zdržovat nástupce Al Kajdy, který by mohl mít na svědomí další teroristický útok na americkou vlast. Přestože bin Ládinovo sídlo bylo při útocích 11. září v Afghánistánu, ostatní jeho spolupachatelé prováděli tento hrůzný čin odjinud.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Spojené státy za posledních 20 let rapidně zlepšily protiteroristické složky

Bin Ládinovi poručíci plánovali útok na Světové obchodní centrum a Pentagon z německého Hamburku, a agenti Al Kajdy, kteří unesli americká letadla a následně s nimi provedli útoky, strávili týden před odletem v Bostonu a Newarku. Po celém světě je hromada míst, která jsou jako stvořená přímo pro pobyt teroristů. Amerika vybudovala od roku 2001 sedmnáct agentur americké zpravodajské služby, které se zapojují do boje s terorismem.

iZdroj fotografie: Uživatel BaseOn / Creative Commons / CC BY-SA

Systém Spojených států proti teroristům se skládá ze tří částí

Americký protiteroristický systém se skládá ze tří těsně spojených částí. Tou první je obrana, která má za úkol zabránit vstoupení teroristů na území USA nebo pracování z jejich půdy. Druhou částí jsou trestné činy, které najdou, opraví a dokončí plánující útoky na Spojené státy. Poslední část tvoří spojenci, kteří umožňují teroristům plánovat akce na jejich území. Na jednotlivce nebo skupiny lidí, kteří by mohli potencionálně plánovat útoky, se zaměřuje agentura CIA spolu se speciálními jednotkami.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články