Američané posilují síly NATO na východě Evropy. Odkud budou pocházet vojáci, kteří by sem přišli?

Rusko má podle zpravodajských informací u ukrajinských hranic kolem 100 tisíc vojáků. Není jasné, zda chtějí zaútočit, nebo jde jen o hru.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

V reakci na dění na rusko-ukrajinských hranicích a vyjádření Ruska, které je vnímáno v USA jako krajně agresivní a válečnické, se Spojené státy rozhodly uvést do pohotovosti 8 500 vojáků. Ti budou připraveni případně posílit východní křídlo NATO. Nakonec některé z nich poslaly i do Polska, kde přistáli členové 82. výsadkové divize. Jací vojáci by vlastně mohli z druhé strany Atlantiku do Evropy dorazit?

Do Polska dorazila 82. výsadková divize

Podle informací amerických médií má jít o vojáky z deseti základen. První je Fort Bragg v Severní Karolíně, odkud pocházejí již výše zmínění muži a ženy z 82. výsadkové divize. V pohotovosti je tu celý 18. výsadkový sbor. Do Evropy míří tři tisíce vojáků a umístěni nebudou jen v Polsku. Další by měli být dislokováni na jižním křídle NATO v Rumunsku.

Please keep all our Men and Women in your prayers.

Soldiers from 82nd, 101st airborne divisions among troops on alert…

Zveřejnil(a) US Army, 82nd Airborne Div. Ft Bragg, NC dne Středa 2. února 2022

V pohotovosti jsou i další výsadkové jednotky, konkrétně 101. výsadková divize z Fort Campbell v Kentucky. Další vojáci by v případě potřeby měli přicházet z Fort Carson v Coloradu, letecké základny Davis-Monthan v Arizoně, Fort Hood v Texasu, základny Lewis-McChord ve státě Washington, Fort Polk v Louisianě, Robinsovy letecké základny a Fort Stewart v Georgii a zatím poslední je z Wright-Patterson Air Force Base v Ohiu.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Americká vojačka v Polsku

Zasáhnout mohou jednotky i ze západu Evropy

„Všechno tyto jednotky zahrnují lékařskou, leteckou i logistickou podporu a samozřejmě bojové formace,“ řekl na konci ledna mluvčí Pentagonu John Kirby během brífinku s novináři. Připraveny jsou i jednotky, které jsou v Evropě již dislokovány. V případě potřeby by se mohly přesunout směrem k Rusku, tedy kromě Polska a Rumunska, i do Pobaltí. Americké základny jsou například v Německu.

Rusko dlouhodobě popírá, že by na Ukrajinu chtělo zaútočit. Ale boje na mediální frontě již dávno vypukly a není jednoduché se ve smršti informací a dezinformací správně orientovat. Podle posledních zpráv, které americká média uvedla s odvoláním na zpravodajské zdroje, by se mohl ruský útok uskutečnit v druhé polovině února. Zem bude nejvíce zmrzlá, což vyhovuje těžké technice.

Jiné zpravodajské zdroje zase tvrdí, že ruská vojska na hranicích s Ukrajinou jsou ve stejných lokacích a počtech bez pohybu již několik let a k útoku se nepřipravují. Americké jednotky o síle 8 500 mužů a žen by samozřejmě na zastavení případného ruského útoku nemohly stačit, jde však o symbolické gesto, kterým dává USA najevo podporu svým spojencům.

Jaké jednotky by mělo NATO poslat k ruské hranici a proč?

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články