Kolik si vydělává americký voják: některý nemá ani minimální mzdu, nemusí to však být jenom o penězích; stejně jako v AČR

Mnozí američtí vojáci si mohu vydělávat méně než obsluha ve fast-foodu. Nejedná se sice o jejich jediný příjem, i tak si ale dle některých zaslouží více.

Americká armáda, plat vojáků i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Spojené státy americké jsou jednou z nejbohatších zemí světa (a nutno připomenout, že také jednou z nejvíce zadlužených), a dlouhodobě mají také nejsilnější armádu. Mohlo by se tedy zdát, že služba v amerických zbrojených silách bude lákavé a dobře placené zaměstnání – jenomže opak je pravdou. Základní plat mnohých tamních vojáků, zvláště nováčků s nízkou hodností, je tak mizerný, že nedosahuje ani 15 dolarů (322 korun) na hodinu, což je jinak zákonem stanovená minimální mzda (navíc jsou v Americe i docela vysoké životní náklady).

Plat rekruta je nižší než v rychlém občerstvení

Někteří američtí zákonodárci se snaží takové poměry dlouhodobě změnit. Třeba dle republikánského kongresmana Mika Garcii, který patří mezi zastánce zvýšení mzdy amerických vojáků na úroveň mzdy minimální, je to naprostá nezbytnost. Upozornil také, že Spojené státy americké možná čeká v budoucnu konfrontace s Čínou, k čemuž potřebují silné ozbrojené síly s kvalifikovanými a kvalitními vojáky. To ale nemůže nikdo očekávat za situace, kdy i řetězce rychlého občerstvení platí lidem více, než kolik dostávají někteří američtí vojáci.

Američtí vojáci byli nasazeni třeba v Afghánistánu iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Američtí vojáci byli nasazeni třeba v Afghánistánu

Jenom lidé s minimální mzdou se v Americe za rok práce vydělají 31 200 dolarů, což je asi 669 700 korun. Tabulka platů americké armády zveřejněná na armádních internetových stránkách tak dává zákonodárcům za pravdu. Vojín ve výcviku, tedy nováček, který se rozhodl do ozbrojených nastoupit, dostane plat pouhých 23 011 dolarů (493 900 korun) ročně. Například svobodník americké armády pak dosáhne nad minimální mzdu až po 4 letech služby.

Vojenské bonusy jsou často vyšší než plat

Není to ovšem jednostranné, existují i názory, že by u amerických vojáků nemělo docházet k plošnému navyšování výplat. Podle ministerstva obrany jsou údaje o platech zkreslené, jelikož vojáci dostávají speciální bonusy a příplatky, které mohou být mnohdy vyšší než jejich základní plat. Příkladem mohou být příspěvky na bydlení lišící se podle místa, v němž voják slouží, a jestli (ne)má rodinu. Ve výsledku se tak mohou příplatky vyšplhat i na více než 30 tisíc dolarů (643 800 korun) ročně. Existují navíc i příspěvky na jídlo a další.

Ano, dohromady si tak může i voják nejnižší hodnosti přijít na nějaký 1 136 000 Kč ročně, což se může zdát poměrně dobré. Jenomže to nelze srovnávat s ČR, kde jsou náklady na živobytí násobně nižší (a to i přes krize posledních let). Lidé, kteří v USA pobírají minimální mzdu, rozhodně nežijí v nějakém blahobytu. Navíc musí někteří američtí vojáci počítat s tím, že mohou být kdykoliv nasazeni do nějaké nebezpečné akce. Například během okupace Afghánistánu v letech 2001 až 2021 přišlo o život 2 402 vojáků, a přes 20 tisíc jich bylo raněných.

Ve výsledku se tedy nemusí finančně jednat o až tak lukrativní „job“, i když na vyšších pozicích je to o poznání lepší. Na druhou stranu je také nutné připomenout, že na tom vojáci v armádách jiných zemí nebývají o moc lépe, spíše naopak. Třeba Ozbrojené síly Francie platí zhruba 25 % příslušníků méně než 26 445 € ročně (asi 621 000 Kč), zatímco rekruti ve Velké Británii dostávají nástupní plat 16 844 liber, což je zhruba 449 tisíc korun. Pro zajímavost, po 2měsíčním výcviku AČR je plat v hodnosti svobodníka 40 310 Kč hrubého.

Samozřejmě to ale nelze posuzovat jenom z pohledu financí, někoho taková práce vyloženě baví a je v ní opravdu dobrý, takže v podstatě dostává placeno za „hobby“ (nebavíme-li o samotné válce, tu snad nemůže mít rád nikdo). Jiní to zase mohou brát jako práci na celý život, kdy si chtějí v armádě budovat kariéru – což jim je umožňováno asi vždy, pakliže splní požadavky.

Jaký plat by měli pobírat profesionální vojáci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články