Americká armáda koupila české radary, které vidí skrze zeď. Ve výbavě je budou mít speciální jednotky

Znalost situace uvnitř nějakého objektu dává při útoku obrovskou výhodu. Technologie již umožňují odhalit vše, co je schované za zdí domu.

i Zdroj fotografie: Czechoslovak Group
                   

Českému zbrojnímu průmyslu se povedl velmi úspěšný obchod s americkou armádou a dalšími bezpečnostními složkami. Ty si měly od pardubické společnosti Retia, spadající pod holding Czechoslovak Group, koupit několik desítek radarů ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System). Radar ReTwis je ve Spojených státech nabízen společností CSG USA (místní pobočka českého průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group) pod názvem POLR-1.

V loňském roce si ho v USA koupila dvě policejní oddělení

Radar umožňuje identifikovat polohu živých organismů za pevnou přepážkou, tj. svým uživatelům umožní odhalit, co se děje za pevnou překážkou, jakou je třeba stěna domu, apod. Jsou tak velmi důležité třeba pro jednotky chystající se zlikvidovat v budově zabarikádované vojáky nebo teroristy.

Ozbrojené složky ve Spojených státech mají s tímto unikátním českým produktem již určité praktické zkušenosti. Radar v roce 2020 prošel certifikací u Federální komise pro komunikaci (Federal Communications Comission – FCC). Poté si ho v loňském roce pořídila policejní oddělení ve Phoenixu a San Antoniu. Policisté radary prý opakovaně nasadili v ostrých akcí a díky jejich schopnostem zneškodnili nebezpečné pachatele. V USA je radar prodávaný pod jménem POLR-1.

Podle mluvčího Czechoslovak Group, Andreje Čírtka, se na základě dobrých zkušeností s radarem rozhodly si ho pořídit federální ozbrojené složky a některé americké státy. Používán bude hlavně u různých speciálních jednotek. Koupit by prý měly několik desítek kusů českého zařízení. Cena jednoho kompletního systému se má řádově pohybovat na úrovni ceny automobilu střední třídy.

Radar je snadno přenosný a obtížně rušitelný

Výhodou ReTwis 5 jsou především jeho velmi malé rozměry. Ty bezpečnostním složkám umožňují, aby ho snadno donesly na místa, kde potřebují zjistit, co se skrývá za nějakou zdí. Zařízení využívá ultraširokopásmovou radiolokační technologii. Vyznačuje se vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy. Díky nízké hmotnosti radaru ho obsluha může po dosažení cíle připravit k opětovnému použití za pouhých 20 sekund.

Radar pak vidí za nekovové překážky a je schopen identifikovat živé bytosti jak v pohybu, tak v případě, kdy se nehýbají. Jeho dosah je 40 metrů a může být umístěn až 20 metrů od překážky, za kterou se je potřeba podívat. Je vybaven výkonnými bateriemi, jež mu umožňují nepřetržitě pracovat až 5 hodin. Radar slaví úspěch nejen v USA, ale pořizují si ho i ozbrojené složky dalších států. Prodal se například do Vietnamu a několika zemí z Asie, Blízkého východu a Evropy.

iZdroj fotografie: Czechoslovak Group
Detail radaru ReTwis 5

Před nedávnem také za své schopnosti získal ocenění v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022 konané v Izraeli. V kategorii detekce lidské přítomnosti se umístil na prvním místě. Společnost Retia a.s. technologii dále rozvíjí. Je proto možné, že v budoucnu představí produkt s ještě lepšími vlastnostmi. Potenciál pro to má veliký, protože má v dané oblasti dlouholeté zkušenosti a zaměstnává vysoce kvalifikované a motivované odborníky. Vznikla v roce 1993 jako faktický nástupce jednoho z největších výrobců radarů 20. století, Tesly Pardubice.

Z této likvidované firmy také přišlo do nově vzniklé společnosti Retia a.s. v roce 1993 nejvíce odborníků a specialistů. Dnes si už ale Retia vychovává i vlastní zaměstnance, má svůj výzkum na špičkové úrovni a úzce spolupracuje s ČVUT. Díky své skvělé pověsti nemá problém získat pro své nové projekty vysoce kvalifikované specialisty, i nadané spolupracovníky přicházející často přímo ze škol. S těmi nejlepšími firma spolupracuje již v době jejich studia.

Firma je dnes známá odborníkům z celého světa tím, že vyvíjí, vyrábí a modernizuje radary, systémy velení a řízení, UWB lokalizační a komunikační systémy, i záznamové systémy ReDAT pro nahrávání hlasu, obrazovek a dat. Její produkce na míru a podle přání zákazníka zkompletovaná zařízení ve výše uvedených oblastech dnes kupují jak vojenské, tak i civilní složky mnoha různých států na světě. Jak jste se právě dočetli, včetně nejnáročnějšího zákazníka –⁠ Spojených států amerických.

Jak užitečný může být vojákům a policistům radar, který vidí za zeď?

Zdroj: CzechoslovakGroup

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články