Video: američtí legionáři si umí s přívalem ruských jednotek poradit, třeba opuštěnou továrnu vyčistí ladně bez ztráty jediného vojáka

Zahraniční dobrovolníci na Ukrajině jsou často bývalými a dobře vycvičenými vojáky. Velmi dobře proto vědí, jak se chovat při boji v zastavěné oblasti a eliminovat nepřítele.

Američtí legionáři na Ukrajině i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Po boku ukrajinských vojáků bojují již od začátku Ruské invaze desítky tisíc dobrovolníků ze zahraničí. A někteří z nich jsou bývalými členy americké armády, námořní pěchoty nebo jiných vojenských jednotek – pozor, v boji však nejsou „na americký příkaz“ – ale z vlastní vůle. Jak si takoví vojáci počínají v těžkém boji v městské a průmyslové zástavbě, zachycuje jedno z videí, které pochází ještě z doby, kdy čelilo invazi město Severodoněck na výhodě země. Od ruských nepřátel tam byli Američané vzdáleni mnohdy jenom pár desítek metrů.

Jezdit na Ukrajinu administrativa nedoporučuje

Do služby v ukrajinské armádě se přihlásil relativně vysoký počet Američanů, ačkoliv samo americké ministerstvo zahraničí něco takového nedoporučuje, a naopak vyzývalo občany USA, aby napadenou Ukrajinu opustili; na druhou stranu to ale nezakázalo. Politici se nicméně obávají, že hlavně v boji zajatí Američané by mohli sloužit jako dobrá páka k prosazování různých zájmů federace. Rusové se navíc opakovaně snaží přesvědčit svou veřejnost i svět, že bojují proti NATO, takže může tamní propaganda přítomnost bojovníků z aliančních zemí zneužít.

Na druhou stranu se zkušení vojáci ukrajinské armádě velmi hodí. Mnozí z bojovníků mají i mnohaletou bojovou praxi, a takové zkušenosti nemůže žádný (natož krátký) výcvik ukrajinských rekrutů nahradit. Na videu ze Severodoněcku je jasně vidět, že zkušení vojáci velmi přesně vědí, jak se v oblasti továrny pohybovat. Opakovaně se při přesunu troskami budov pohybují od jednoho krytu k druhému, aby se nevystavovali palbě nepřítele. Ono to sice může znít logicky, ale zejména špatně vycvičené jednotky často dělají zcela „amatérské“ chyby.

Projektily dopadají zatraceně blízko

Zkušení vojáci se také dokáží navzájem krýt, což je možné spatřovat při pohybu na nekrytých plochách. Někteří bojovníci zaujmou střelecké postavení a zasypávají nepřítele, aby mohli další spolubojovníci přes nekrytý prostor přeběhnout. I tak je ale občas podle dopadu střel, zvláště v oblasti odkrytého schodiště, vidět, že byli ruští protivníci blízko a měli tedy šanci některé z Američanů zasáhnout. Nic ale nenasvědčuje, že by se jim to podařilo. Ztráty velmi početné mezinárodní legie by měly přitom být obecně velmi nízké.

Přesto ale někteří Američané v bojích na Ukrajině padli, a jiní byli zajati. V červnu 2022 bylo například potvrzeno zajetí devětatřicetiletého Alexandera Drueka a sedmadvacetiletého Andyho Huynha. První z jmenovaných býval členem armády, druhý pak námořní pěchoty USA. Vůbec prvním padlým Američanem na Ukrajině byl přitom teprve 22letý bývalý námořní pěšák Willy Joseph Cancel, jehož si smrt našla někdy na konci dubna 2022. Na Ukrajině pracoval pro smluvní společnost a bojoval po boku ukrajinských vojáků.

Boj amerických dobrovolníků v továrně v Severodoněcku

Schvalujete boj bývalých profesionálů ze Západu na Ukrajině?

Zdroj: LaVanguardia
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články