Video z akce: i dobře vycvičení vojáci mezinárodní legie mohou být zaskočeni, hlavně když proti nim v lese nečekaně vyjede tank T-90

K některým bitvám dochází na Ukrajině velmi nečekaně. Zejména, když se jednotka vydává na průzkum, a do cesty jí vjede tank, na jehož pancíř zdaleka nestačí.

Členové mezinárodní legie i Zdroj fotografie: Ozbrojení síly Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Když začala ruská invaze na Ukrajinu, vznikla pod patronací jednotek územní obrany tzv. mezinárodní legie. Podle dostupných údajů v ní slouží lidé ze zhruba 60 států světa – včetně České republiky – a může mít asi 60 000 členů. Mnozí z nich jsou zkušení veteráni, ale samozřejmě záleží, o jakou jednotku se jedná. A jak takoví vojáci operují? To ukazuje například video pořízené před více než 4 měsíci severně od Bachmutu, kde se v lese střetla cizinecká legie s ruskými silami, jejichž postup podporoval těžký tank T-90.

Velká přesila s tankem T-90 v zádech

Střet v lesním porostu u Bachmutu byl natočen na kameru, pravděpodobně umístěnou na přilbě jednoho z legionářských velitelů. „Černý tým mezinárodní legie“ se vydal na hlídku, aby našel ruské zákopy u cesty. Očekával přitom, že se střetne s maximálně 10 vojáky federace, ale nakonec byl náhle zaskočen prudkou palbou. Rusové totiž měli v místě opevnění bráněné až 30 vojáky, a navíc měli k dispozici podporu tanku T-90, který střílel do lesa.

„Té-devadesátka“ je nejmodernější stroj ruské armády, není ale známo, o jaký typ při střetnutí šlo. Proti nepřipravené pěchotě má nicméně výhodu asi každý. Tank disponuje dělem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem, z něhož může střílet i tříštivou munici, což může být pro vojáky schované nejvýše za stromy velký problém. Navíc disponuje koaxiálním i těžkým kulometem ráže 12,7 milimetrů. K tomu má poměrně odolný pancíř a reaktivní pancéřování, typ ale záleží na verzi, což výrazně zvyšuje odolnost i proti mnoha protitankovým zbraním.

Protitankové střely nemusí na T-90 stačit

Vojáci cizinecké legie s sebou sice protitankové zbraně měli, ale je otázkou, zda byly proti nejmodernějšímu ruskému tanku dostatečné. Jednou z nich byl dle všeho americký M72 LAW s efektivním dostřelem 200 metrů. I nejlepší hlavice mají ale průraznost 450 milimetrů RHAe, což na T-90 rozhodně nestačí. Lepší by byl AT4 a dostřelem až 500 metrů, ale i jeho nejlepší hlavice prorazí maximálně 600 milimetrů ocelového pancíře. Navíc je v lese mnoho překážek, takže je možnost střílet protitankové rakety velmi omezená.

Jednotka legie se nakonec stáhla, ale pečlivě zaznamenala umístění opevnění pro budoucí akce. Během boje bylo vidět, že mají legionáři i další západní výzbroj. Například velmi kvalitní útočné pušky Remington ACR, v nichž je munice ráže 5,56 x 45 milimetrů NATO s efektivním dostřelem 500 metrů. Zahlédnout bylo možné i granátomet M32 MGL s revolverovým zásobníkem na 6 granátů ráže 40 milimetrů. Ale ani takové zbraně nemohly tanku žádným významným způsobem ublížit, takže nemělo smysl se do boje pouštět.

Boj mezinárodní legie v lese u Bachmutu

Jak může pěchota bojovat s tankem v lesnatém terénu?

Zdroj: WarLeaks
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články