Americká armáda bez informování v noci opustila základnu Bagrám v Afghánistánu. Jaké následky jejich rozhodnutí přineslo?

Američané zmizeli ze základy Baghrám uprostřed noci. Pouhých 20 minut po jejich odjezdu se začalo plenit.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Do konce srpna by se měla z Afghánistánu stáhnout všechna vojska. Oznámil to před nedávnem Bílý dům. Na území údajně zůstává již jen málo amerických vojáků. USA již více než 90 procent svých vojáků stáhla. Odsun Američanů z Afghánistánu tak nastal téměř dva měsíce před původním termínem. Prezident Joe Biden stanovil odsun na 11. září. Vojáci Baghrám údajně opustili bez varování tamních vojáků. 

Bagrám jako stěžejní bod války v Afghánistánu

Termín, který byl původně stanoven k odsunu vojáků v září, připadá na 20. výročí teroristických útoků na dvojčata v New Yorku. To bylo také důvodem, proč Američané v Afghánistánu vedli svůj doposud nejdelší ozbrojený konflikt. Krom toho se v Bagrámu nachází vězení s 5 tisíci vězni z hnutí Tálibán. Zmínil se o tom server BBC. Vojáci opustili základu v pátek 2. července ve 3:00 místního času (00:30 SELČ). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Afghánská armáda se o vyklizení základny dozvěděla až o pár hodin později. USA na to konto pak  oznámila, že Bagrám uvolnila a předala místním jednotkám. Základna byla hlavním opěrným místem Ameriky a jejich spojenců během ofenzivy proti islamistickému hnutí Tálibán a teroristům Al-Káida, kteří na Ameriku zaútočili 11. září 2001. V nejdůležitějších chvílích na základně bydlely desítky tisíc vojáků. 

Téměř okamžitě po odsunu se začalo rabovat

Vojáci měli k dispozici mnoho možností kulturního vyžití, které jim napomáhalo se alespoň trochu zrelaxovat i během válečného konfliktu. Našli byste tam kina, bazény, lázně a dokonce i prodejny rychlého občerstvení. Armáda si s sebou odvezla těžké zbraně a zbylou munici odpálila. Lehké zbraně nechali afghánské armádě. Také po sobě zanechali jídla v polotovarech, tisíce civilních automobilů bez klíčů, stovky obrněných vozidel a desítky tisíc lahví s vodou. 

iZdroj fotografie: Pexels

Po jejich odchodu ze základny do 20 minut zhasla elektřina a všechna světla. Byl to podle jednoho z afghánských vojáků signál pro rabování. Velké množství věcí skončilo na některém šrotišti nebo v obchodech se zbožím z druhé ruky. Sonny Leggett, mluvčí armády USA v Afghánistánu, na dotaz ohledně nočního stažení odvětil odkázáním na původní prohlášení, v němž se hovořilo o tom, že americké jednotky koordinovaly svůj návrat do USA z dalších základen s afghánskými představiteli. 

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články