Historický přešlap: Američtí vojáci omylem prozradili, kde mají v Evropě uložené jaderné bomby

Umístění jaderných zbraní mocností je většinou velmi přísně střeženým tajemstvím, i když v některých případech se o nich ví nebo alespoň tuší.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se někdo chtěl dozvědět, na jakých základnách v Evropě mají Spojené státy a NATO uloženy jaderné zbraně, tak to minimálně na jaře roku 2021 bezpečně věděl. Američtí vojáci to nedopatřením prozradili kvůli používání aplikací na své elektronice. Kromě toho se na veřejnost dostaly i podrobnosti například o zabezpečení základen. V současné době již informace k nalezení nejsou.

Používali aplikace na učení

Jak je něco takového možné, je vlastně jednoduše pochopitelné a nejspíše za to mohla i neznalost vojáků, kteří místa s jadernými zbraněmi střeží. Protože jde o tak citlivou záležitost, musí nazpaměť ovládat řadu bezpečnostních protokolů a pravidel. Protože to samozřejmě není jednoduché, mnozí z nich se rozhodli používat speciální aplikace jako Chegg, Quizlet a Cram, které v učení pomáhají. A neštěstí bylo na světě.

iZdroj fotografie: Public Domain
Jaderná bomba B-61

Aplikace fungují na principu jakýchsi karet, kde na jedné straně je otázka a na druhé odpověď. Problém je, že tyto karty jsou pak dostupné na internetu a pokud víte jak, je možné je najít. To se podařilo novinářům sítě Bellingcat. A hned u šesti základen v Evropě. Využili k tomu skutečnosti, že vojenský žargon používá řadu specifických slov a zkratek díky nimž se dařilo kartičky prostě vygooglovat. Týkaly se informací od roku 2013 do dubna 2021.

Zbraně jsou v Německu nebo Turecku

Nyní se tak ví, že jaderné pumy jsou umístěné třeba na základně Volkel v Nizozemí, v tureckém İncirliku, italském Ghedi, německém Büchelu nebo základně Kleine Brogel v Belgii. Horší ale byly podrobnosti, které unikly. Byly zde třeba informace k rozmístění hlídek a v jednom případě i místo, kde jsou uloženy kódy k odpálení jaderných zbraní. Nebo takové chytáky, že vojáci ze základny Volkel mají mít na jmenovce místo umístění Vokel se záměrně chybějícím písmenem L.

iZdroj fotografie: Public Domain
Základna Volkel

Po zásahu USA a NATO v současné době již tyto kartičky na internetu k nalezení nejsou. Dá se také předpokládat, že minimálně bezpečnostní protokoly na základnách a další věci se musely změnit. Není to poprvé, co měl Pentagon kvůli aplikacím nějaký problém. V jiném případě běžecká aplikace používaná vojáky tajné základny v Sýrii začala jako oblíbenou nabízet běžeckou trasu kolem ní, protože ji vyhodnotila jako mezi běžci hojně používanou.

Měly by mít vojáci zakázáno používat na základnách svoji elektroniku?

Zdroj: Bellingcat, Velitelství Kybernetických a Informačních sil ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články