Američtí vojáci v Jižní Koreji mají zákaz cestování

Americká vojenská přítomnost v Koreji se datuje již od počátku padesátých let, kdy zde propukl ozbrojený konflikt mezi komunistickým severem a demokratickým jihem země. Ten oficiálně dodnes neskončil. A Američané rozhodně nemají v úmyslu z Jižní Koreje, tedy z území svého důležitého asijského spojence odcházet.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Teď však jejich vojáci nesmí ve svém osobním volnu ani cestovat a opouštět základny. Důvodem je další vlna koronavirové epidemie.

Situace v Jižní Koreji není příliš vážná

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo ke zpřísnění mnoha předpisů

Vojenští velitelé americké korejské mise zpřísnili podmínky pro opouštění základen a cestování v pondělí 7. prosince bezprostředně poté, co vyšlo najevo, že za poslední dva týdny se na propustkách nakazilo celkem 17 vojáků. V porovnání s Českou republikou, ale i Spojenými státy je přitom situace v Jižní Koreji pod kontrolou. Více než padesátimilionová země má denní přírůstky v řádech stovek případů a celkové statistiky od počátku pandemie také vypadají velmi příznivě:

  • 40 tisíc případů celkem
  • přes 30 tisíc pacientů už se uzdravilo
  • necelých 600 pacientů s diagnostikovaným koronavirem zemřelo

Na vině jsou kulturní rozdíly

Na vysokém podílu amerických vojáků mezi nově diagnostikovanými případy koronaviru má podle pozorovatelů hlavní vinu rozdílný přístup místních obyvatel a Američanů. Zatímco Korejci nemají potíže udržovat sociální rozestupy, nejsou přirozeně příliš družní, a navíc drtivá většina z nich striktně dodržuje pokyny úřadů, jinak disciplinovaní vojáci se na dovolené chovají podobně nezodpovědně jako většina Američanů doma ve Spojených státech.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na místě to není jednoduché

Na rozdíl od Evropanů a Američanů přitom většina asijských států zvládá pandemii relativně bez potíží. Tedy alespoň pokud jde o vyspělé státy, například v chudých regionech přelidněné Indie si koronavirus vybírá svou daň. Americké velitelství proto nabádá vojáky, aby se ve volném čase chovali zodpovědně a vzali si příklad z Korejců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články