Američtí vojáci v Jižní Koreji mají zákaz cestování

Americká vojenská přítomnost v Koreji se datuje již od počátku padesátých let, kdy zde propukl ozbrojený konflikt mezi komunistickým severem a demokratickým jihem země. Ten oficiálně dodnes neskončil. A Američané rozhodně nemají v úmyslu z Jižní Koreje, tedy z území svého důležitého asijského spojence odcházet.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Teď však jejich vojáci nesmí ve svém osobním volnu ani cestovat a opouštět základny. Důvodem je další vlna koronavirové epidemie.

Situace v Jižní Koreji není příliš vážná

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Došlo ke zpřísnění mnoha předpisů

Vojenští velitelé americké korejské mise zpřísnili podmínky pro opouštění základen a cestování v pondělí 7. prosince bezprostředně poté, co vyšlo najevo, že za poslední dva týdny se na propustkách nakazilo celkem 17 vojáků. V porovnání s Českou republikou, ale i Spojenými státy je přitom situace v Jižní Koreji pod kontrolou. Více než padesátimilionová země má denní přírůstky v řádech stovek případů a celkové statistiky od počátku pandemie také vypadají velmi příznivě:

  • 40 tisíc případů celkem
  • přes 30 tisíc pacientů už se uzdravilo
  • necelých 600 pacientů s diagnostikovaným koronavirem zemřelo

Na vině jsou kulturní rozdíly

Na vysokém podílu amerických vojáků mezi nově diagnostikovanými případy koronaviru má podle pozorovatelů hlavní vinu rozdílný přístup místních obyvatel a Američanů. Zatímco Korejci nemají potíže udržovat sociální rozestupy, nejsou přirozeně příliš družní, a navíc drtivá většina z nich striktně dodržuje pokyny úřadů, jinak disciplinovaní vojáci se na dovolené chovají podobně nezodpovědně jako většina Američanů doma ve Spojených státech.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Na místě to není jednoduché

Na rozdíl od Evropanů a Američanů přitom většina asijských států zvládá pandemii relativně bez potíží. Tedy alespoň pokud jde o vyspělé státy, například v chudých regionech přelidněné Indie si koronavirus vybírá svou daň. Americké velitelství proto nabádá vojáky, aby se ve volném čase chovali zodpovědně a vzali si příklad z Korejců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru