Amerika posiluje na moři i ve vesmírné obraně: představila novou logistickou posilu i satelit včasného varování

Investice do nových technologií jsou pro Spojené státy klíčové, v některých směrech se ale nechaly předběhnout. Aktuálně usilují o úplnou nadvládu na moři i ve vzduchu.

Tanker USNS John Lewis i Zdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
                   

Spojené státy americké jsou dlouhodobě vojenskou velmocí s působností v mnoha oblastech světa, kde mají buď své zájmy, anebo pomáhají „udržovat pořádek“ na žádost spojenců. Ale aby proti možným soupeřům obstály, nestačí jim jenom vyspělé zbraně, stejně důležitá je logistika, schopnost operací na dlouhé vzdálenosti, ale třeba také včasná detekce možných raketových hrozeb. I do takových technologií musí Pentagon investovat miliardy dolarů a vyvíjet nové a nové doslova bleskovým tempem.

Nová loď poslouží jako plovoucí základna

Americké námořnictvo objednalo novou loď třídy Lewis B. Puller, což je nebojové plavidlo označované jako expediční přepravní dok. Jeho úkolem je poskytnout ve vzdálených místech plovoucí základnu pro různé operace, ale nikoliv pro ty bojové vysoké intenzity, protože k tomu slouží zase obojživelné útočné lodě. V místech, kde nehrozí riziko napadení, by je měly nahrazovat právě zmíněné mnohem levnější expediční přepravní doky, které tak uvolní vojenská plavidla pro náročnější operace. Zatím má námořnictvo takové lodě 4 a objednává pátou.

Plavidla jsou poastavena na základě ropného tankeru třídy Aljaška; jsou 233 metrů dlouhá, výtlak činí 78 tisíc tun a plují rychlostí 15 uzlů. Z jejich paluby mohou startovat 4 vrtulníky Sikorsky CH-53E Super Stallion, ale například i konvertoplány Bell Boeing V-22 Osprey. Loď třídy Lewis B. Puller je vybavena také menšími plavidly a jeřáby na manipulaci s nimi. Posádku tvoří 250 námořníků a je zde místo pro téměř 300 členů expediční jednotky.

USNS Lewis B. Puller iZdroj fotografie: Námořnictvo Spojených států amerických
Americká loď USNS Lewis B. Puller

Dle plánů je předpokládané nasazení lodí hlavně v Pacifiku a na Blízkém východě, kde mohou působit při speciálních operacích, ale i humanitárních akcích, případně operacích proti pirátům. Plavidlo může být vybaveno i zařízením na odhalování a likvidaci min. A protože je označováno jako nebojové, je jen minimálně ozbrojené. Na palubě má být jen několik stanovišť pro těžké kulomety.

Tankery budou podporovat bojové svazy

Další lodě, s nimiž může americké námořnictvo do roku 2027 počítat, jsou dva nové tankery třídy John Lewis USNS Thurgood Marshall a USNS Ruth Bader Ginsburg. Ty mají nahradit stárnoucí plavidla, která aktuálně slouží k zásobování lodí na moři. Vejít by se do nich mělo přes 24 milionů litrů paliva, ale mají prostor i na další zásoby pro doprovodné lodě. Tankery jsou 227 metrů dlouhé a mají výtlak necelých 50 tisíc tun. Slouží na nich 125 námořníků, a na rozdíl od výše zmíněných plavidel jsou vybaveny protivzdušnou obranou krátkého dosahu.

Další posilou pro americkou armádu, konkrétně pro její vesmírné síly, má potom být satelit včasného varování označovaný jako SBIRS GEO 6. Jde o zařízení vybavené výkonnými skenovacími a pozorovacími infračervenými senzory, které slouží k detekování odpalu a dráhy balistických raket, a má poskytovat moderní systém včasného varování. Mnohé informace o tomto programu jsou ale utajovány, takže lze o schopnostech satelitů jenom spekulovat. Jedná se zřejmě o další krok v úsilí získat si nadvládu v blízkosti Číny, kde Amerika buduje ostrovní základny.

Jak vnímáte rozsáhlé investice armády Spojených států?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články