Sexuální orientace by neměla být kritériem pro vstup do armády, přesto se některým nelíbí, že má „něco takového“ sloužit vlasti

Většina demokratických zemí umožnila sloužit vojákům bez ohledu na jejich pohlaví nebo orientaci. Myšlenka se ale stále setkává s odporem i ve vyspělých zemích.

Americký voják LGBT i Zdroj fotografie: Boss Tweed / Creative Commons / CC BY
                   

Armádní služba bývala historicky výhradně mužskou doménou, i když ve světě samozřejmě existovaly různé výjimky. Postupem doby ale začaly armády nabírat i ženy, například v československých silách se tak stalo za druhé světové války, kdy se dostávaly postupně i k bojovým jednotkám, a u některých námořnictev také na ponorky. Mnohé, hlavně demokratické země v posledních letech také umožňují sloužit lidem z LGBTQ komunity a nijak je za jejich orientaci nediskriminují. Naopak někde dochází k diskriminaci „pozitivní“.

Nebinární důstojník složil o své službě báseň

Služba osob z LGBTQ komunity stále naráží na odpor, a to hlavně u konzervativních skupin nebo jednotlivých politiků. Svědčí o tom i příklad poručíka amerického námořnictva Audrey Knutsona, který slouží na palubě americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford. Na sociálních sítích totiž zveřejnil příspěvek, v němž se identifikoval jako nebinární, a dokonce přiložil i báseň oslavující jeho službu na nejmodernějším plavidle amerického námořnictva. To nadzvedlo ze židle hlavně republikánské senátory, kteří službu takových osob kritizují.

Přístup k lidem z LGBTQ komunity se v amerických ozbrojených silách změnil teprve před několika lety, konkrétně v roce 2010 za prezidenta Baracka Obamy. V té době se armáda na pohlaví svých členů neptala, ale zároveň platilo, že o něm nesmí mluvit. A pokud nějaký člen ozbrojených sil prohlásil, že je gay, nebo se identifikoval jako součást komunity LGBTQ, musel být ze služby propuštěn. V současné době přitom americké ozbrojené síly nikoho nediskriminují.

Českou armádu pohlaví a orientace nezajímá

Podobná pravidla v podstatě platí u většiny zemí Západu, ačkoliv se mohou samozřejmě v některých aspektech lišit. V Armádě České republiky kupříkladu obecně platí, že se zájemců na jejich sexuální orientaci (nebo gender) nikdo neptá, takže v ní může sloužit každý občan České republiky, který splní podmínky pro vstup. Kolik lidí z LGBTQ komunity v české armádě slouží, přitom nikdo neví, protože není taková statistika vedena (ono proč také – o tom, jak je voják dobrý, nemá rozhodovat jeho orientace, ale výsledky).

Třeba zmíněný příspěvek Audrey Knutsona se však stal záminkou pro kritiku ze strany některých republikánských senátorů, například Marca Rubia a Tommyho Tubervilla; ale samo námořnictvo se naopak svého člena zastalo. Bývalý americký prezident Donald Trump se dokonce v roce 2017 pokusil zabránit možnosti vojenské služby osobám z řad transsexuálů. Tehdy ale tvrdě narazil u federálních soudců, takže zůstala jejich služba možná. Přesto však není část konzervativních republikánů s tímto stavem příliš spokojena.

Jak se díváte na službu lidí z LGBTQ komunity v armádě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články