Armáda staví u Rakovníku vojenské městečko

S vojenským městem na našem území už máme zkušenosti. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy jedno takové vybudovali Sověti u Milovic. Jak se od něho liší městečko, které si armáda staví teď?

i Zdroj fotografie: Armáda ČR
                   

Rozdíl bude hlavně ve velikosti. Město, které na začátku sedmdesátých let minulého století vyrostlo kousek za Milovicemi, totiž ubytovalo na 100 000 lidí. Nešlo jen o sovětskou vojenskou posádku, ale také o rodiny vojáků a jejich děti. V sovětské zóně tak kromě komplexu panelových budov a vojenského letiště vyrostly také kino, školka, základní i střední škola nebo hned několik dětských hřišť. Nic z toho na bývalém tankodromu u Rakovníka nebude.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Logistické centrum a motel pro konvoje

Plánované vojenské městečko je o poznání skromnější. Kromě toho má jiný účel. Zatímco Sověti na našem území potřebovali ubytovat mnohatisícovou posádku, česká armáda si nyní staví logistické centrum. To bude mít za úkol zajistit podporu vlastním i spojeneckým jednotkám. Podle informací z ministerstva obrany armáda očekává, že přes naše území budou v blízké budoucnosti častěji putovat vojenské konvoje.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Logistické centrum dostane na starost prapor, který vznikl 1. ledna 2020. Na vybudování vojenského městečka má pět let, ale část infrastruktury bude využívána ještě předtím, než bude celý projekt dokončen. Z armádního města se pak bude moci v případě potřeby stát jakýsi motel pro konvoje. Sklady mohou fungovat také jako překladiště munice a vojenského materiálu. V areálu budou také sklady a výdejny pohonných hmot.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Prapor podpory nasaditelných sil i civilisté

Celé logistické centrum bude mít na starosti jednotka s poněkud kostrbatým názvem – Prapor podpory nasaditelných sil. Ten se bude členit do pěti rot. Kromě vojáků bude mít logistické centrum přibližně stovku civilních zaměstnanců. Tito specialisté mohou být najímáni také sezónně či podle celkového vytížení logistického centra.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Nové vojáky i civilní zaměstnance armáda aktivně hledá už nyní, situaci ale komplikuje pandemie koronaviru covid-19. Na Rakovnicku je pak tradičně nízká míra nezaměstnanosti, nábor civilních zaměstnanců proto nebude tak úplně jednoduchý. Armáda bude pravděpodobně civilistům muset nabídnout zajímavé podmínky, aby byli ochotni v logistickém centru pracovat.

iZdroj fotografie: Armáda ČR

Zdroj: Armáda ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články