Nácvik boje ve zmrzlých Doupovských horách. Složitý terén a mráz jsou zkušenost na celý život

Na konci listopadu proběhlo další ze série armádních cvičení. Členové 41. mechanizovaného praporu museli ukázat svou schopnost orientovat se v terénu.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Cvičení Griffin III je armádním cvičením, které prověřuje připravenost praporu a schopnost velitelů čety velet své jednotce a mít přehled o jejích členech i v náročném terénu. Cvičení probíhalo na konci listopadu po dobu dvou týdnů v prostoru střelnice Žďár. Své dovednosti museli prokázat členové 41. mechanizovaného praporu „generála Josefa MALÉHO“.

Součást ročního plánu

Připravenost na zahraniční mise se nejlépe procvičí v drsných podmínkách, které Doupovské hory nabízejí. Vojáci dostali zabrat po fyzické i psychické stránce. Museli se zorientovat v temné noci a vyrovnat se s teplotami pod bodem mrazu. Čerpat mohli z několikaletých zkušeností z nočních výcviků. 

iZdroj fotografie: Lubor Ferenc / Creative Commons / CC BY-SA

V prvním týdnu cvičení Griffin III se účastníci procvičovali zejména ve střelbě z ručních a lafetovaných zbraní. V druhém týdnu se kontrolovala hlavně spolupráce rot. Výcviku se zúčastnil celý prapor o téměř čtyřech stovkách vojáků a sto kusech techniky. Griffin III je součástí celoroční přípravy, která vyvrcholí taktickým cvičením Rapid Griffin, které prověří celkové dovednosti 4. brigády rychlého nasazení. Předcházelo mu cvičení z května letošního roku. Jeho účelem bylo prověření bojové střelby. 

Důležité je mít přehled

Nejvíce zabrat dostali velitelé čet a velitelé družstev. Jejich úkolem bylo zlikvidovat nepřátelskou jednotku a poté pokračovat po předem dané ose ke složišti, kde měli za cíl eliminovat bojové postavení o velikosti mechanického družstva. Pro velitele je nejtěžší udržet si přehled o jednotkách a dokázat je koordinovat navzdory těžkému terénu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Vojenský újezd Hradiště v Doupovských horách nabídl les, pro samotný boj, a nepřehledný terén pro pěší postup. Složitost prostředí, fyzické a psychické vyčerpání, teploty pod nulou, to vše ztěžovalo velitelům jejich práci. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Pro vojáky je i jediná noc v Doupovských horách důležitou zkušeností a přípravou na ostrý boj.

 Co si myslíte o armádních cvičeních?

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články