Extrémní až pochyby vzbuzující pokrok: australská armáda používá telepatii k ovládání robotických psů, k povelům tak stačí myšlenky

Roboti ve tvaru čtyřnohých zvířat nejsou v armádách žádnou novinkou, ale ovládat je za pomoci myšlenek je veliká revoluce. Technologie má mnoho možných využití.

Robotický pes Ghost Robotics Vision 60 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany USA
                   

Využívání čtyřnohých robotů různých velikostí testují armády po celém světě už několik let. Využití nachází například při průzkumu nebo nošení nákladu, ale lze na ně umístit i zbraně. Tito roboti přitom většinou mají nějaký autonomní program, případně ovladač, za jehož pomoci je lidé řídí. Vývoj technologie jde nicméně tak daleko, že už jim není třeba dávat žádné povely, ani je programovat k určitým akcím – k ovládání stačí pouhá myšlenka.

Robot udělá vše, na co člověk pomyslí

Telepatickou technologii k ovládání robotů, konkrétně takzvaného robotického psa, testuje australské armáda. Podle podplukovnice Kate Tollenaar z RICO, což je implementační a koordinační úřad australské armády, se vojáci spolu s předními vědci snaží vytvořit speciální rozhraní, s jehož pomocí by mohli lidé ovládat stroje za pomoci mozkových vln. Stačilo by tedy, aby na něco pomysleli, a robot by příkaz vykonal.

Australská armáda si jako testovacího robota zvolila stroj Vision 60 Ghost Robot. Jedná se o čtyřnohého robota o velikosti psa, jehož hmotnost je 51 kilogramů. Dokáže se pohybovat rychlostí až 3 m/s a urazit vzdálenost 10 kilometrů, přičemž na jedno nabití funguje až 3 hodiny. Může nést až 10 kilogramů nákladu, tedy třeba dopravovat zásoby v první linii. Jeho tvůrci tvrdí, že se snaží vyrobit stroj na doprovod vojáků, který by se dokázal pohybovat ve složitém terénu, ale například i plavat. V budoucnu by mohly takoví roboti v některých rolích nahradit i psy.

Spolupráce robota s jednotkou vojáků

Zařízení testované v Austrálii má obsahovat speciální snímač mozkových signálů a dekodér, s jehož pomocí budou některé konkrétní myšlenky převedeny do elektronických příkazů pro robota. Testy v laboratorním prostředí dopadly dobře, a proto australská armáda začala zařízení testovat i v terénu, kde je myšlenkami ovládaný stroj doprovázen týmem vojáků. Jeho operátor psa myšlenkami nejen řídí, ale za pomoci zařízení sklopeného před očima může i vidět přenos z kamer instalovaných na robotovi.

Testování technologie, která může vzhledem k zamýšlené míře autonomie až nahánět hrůzu, je zatím v začátcích. Armáda přitom zamýšlí po překonání všech překážek její využití u všech typů dronů, tedy včetně průzkumných a bojových se zbraněmi. Vize je taková, že by člověk mohl v budoucnu myšlenkami řídit například celou skupinu dronů, takzvaný roj, a stroje by podle jeho pokynu spolupracovaly a vykonávaly různé úkoly. Podobného „robopsa“ testuje kupříkladu i Rusko, jehož výtvor má však zatím jisté nedostatky.

Testy ovládání robotického psa myšlenkami

Jak daleko zajde ovládání robotů pomocí myšlenek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články