Proč je pro Ukrajinu tak důležité ubránit Bachmut: má zásadní vliv na morálku vojáků a zdržuje útočníka, než dojde k velké ofenzivě

Bitva o Bachmut je ve válce na Ukrajině tou dosud největší a nejkrvavější, vojáci v ní přežívají průměrně 4 hodiny. Přesto je udržení města pro vítězství Ukrajiny nezbytné.

Ukrajinští vojáci v zákopu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Nejvíce zpráv z ukrajinského bojiště se v posledních měsících objevuje z okolí Bachmutu, na nějž se dlouhodobě soustředí ruská zimní ofenziva. Na přelomu února a března to dokonce vypadalo na ruský úspěch, ale frontu se nakonec podařilo stabilizovat poté, co prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl ústup. Jedno je jasné, od léta 2022 trvající bitva o město si vyžádala (a ještě vyžádá) značné množství životů, a to i přes to, že není strategicky důležité. Může to být snaha o demoralizaci vojáků, ale také zdržovací taktika.

Ztráty u Bachmutu jsou jenom odhady

Kolik vlastně vojáků v bitvě o město padlo, není jasné, a nejspíše do konce války na Ukrajině ani nebude. Západní odborníci odhadují ztráty Ruska na 30 až 40 tisíc bojovníků a velké množství techniky. V minulosti tam umírali hlavně bývalí vězni naverbovaní Wagnerovou skupinou (údajně jich bylo až 30 000), ale v poslední době tam armáda nasazuje své „regulérní“ jednotky. Odhady ztrát mluví o poměru až 1:7 v neprospěch Rusů, ale většina odhadů se kloní k poměru 1:5. Pokud tomu tak je, vychází ztráty Ukrajiny kolem 6 tisíc vojáků.

Trosky Bachmutu v březnu 2023 iZdroj fotografie: Pohraniční stráž Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Trosky Bachmutu v březnu 2023

V době ruského téměř úspěchu došlo však k silným ztrátám i na straně obránců, bývalý americký námořník Troy Offenbecker sloužící v mezinárodní legii tvrdí, že ukrajinští vojáci říkali bitvě „mlýnek na maso“, neboť průměrná doba jejich přežití na frontě byla pouze kolem 4 hodin. Třeba Douglas McGregor, bývalý poradce ministra obrany USA, dokonce řekl, že Rusové měli v té době ztráty jenom minimální. Podle dostupných zpráv zaútočili v době rotace ukrajinských jednotek a využili způsobeného zmatku.

Ukrajinci se chtějí prát o každý kousek území

Pode prezidenta Zelenského byla a je obrana Bachmutu velmi důležitá, protože by jinak jeho obsazení mohlo Rusku otevřít cestu k větším městům Kramatorsk a Slavlansk, i když je pravdou, že u nich ukrajinská armáda v posledních týdnech vybudovala další obranné linie, do nichž se může stáhnout. Zelenský ale přišel za velením armády s názorem, že důležitá je obrana každé části Ukrajiny. Pád města by mohl mít dopad na morálku Ukrajinců a tu ruskou povzbudit, i když strategicky město zase tak důležité není.

Většina expertů se ale shoduje, že obrana Bachmutu je pro Ukrajinu jednoznačně výhodná, protože tam váže ruské síly a daří se jí je ničit. A to obzvláště nyní, kdy tam působí více běžných armádních jednotek a ne žoldnéři. Může jít o taktiku, jak ruskou armádu oslabit a zdržet do doby, než Ukrajina připraví očekávanou ofenzivu. Do ní by měla vrhnout desetitisíce vojáků vycvičených v zemích NATO, a techniku dodanou v posledních měsících Západními spojenci, a to včetně tanků a BVP. Ofenzivu očekává většina analytiků během jara.

Záběry z Bachmutu

Měla by Ukrajina i nadále Bachmut bránit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články