Wagnerovci verbují zajaté Ukrajince i vězně a nabízí jim „vykoupení“: zatím je to decimace, téměř 100 % jich zahyne v „lidských vlnách“

Soukromá Wagnerova armáda už v minulosti naverbovala řadu ruských vězňů, a nyní chce dokonce i zajaté Ukrajince. Rusko nestíhá nahrazovat enormní ztráty.

Wagnerovci, skupina vojáků i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Ztráty Wangerovy skupiny, nebo také soukromé armády Jevgenije Prigožina, jsou zřejmě v bojích na Ukrajině tak katastrofální, že se snaží do svých řad rekrutovat i občany země, na níž jinak útočí. Podle některých informací se její „rekrutéři“ infiltrovali mezi Ukrajince násilně deportované do Ruska, kde byli následně uvězněni. Otázkou je, nakolik mohli být úspěšní a jak program pokračuje, neboť se Wagnerovci v posledních dnech oblibě mocných Rusů „přestávají těšit“.

Ztráty Wagneroců jdou do desetitisíců

V průběhu roku 2022 dávala Wagnerova armáda vězňům z ruských nápravných zařízení nabídku, že pokud se upíší k půlroční službě, zůstanou po jejím skončení na svobodě. Prvním takto naverbovaným vězňům se tuto podmínku splnit podařilo, i když není přesně jasné jak – pravděpodobně dostali prezidentskou milost. Jenomže upsat se Wagnerovcům znamenalo spíše jednosměrnou jízdu na hřbitov, a ne cestu ke svobodě. Nové odhady tvrdí, že v bojích na Ukrajině, hlavně tedy v okolí Bachmutu, ztratila soukromá armáda až 30 tisíc bojovníků.

Členové žoldnéřské skupiny, kteří padli do zajetí ukrajinských vojáků, říkají (stejně jako zkušenosti ukrajinské armády), že naverbovaní vězni jsou posíláni proti nepřátelským liniím a nesmějí ustupovat. Když padnou, okamžitě následuje další skupina bez ohledu na ztráty. Kdo rozkaz neposlechne, je bez milosti popraven. Ztráty mezi naverbovanými vězni tak byly a jsou téměř stoprocentní. Podle posledních zpráv ale nábor Wagnerovců ve věznicích skončil, žoldnéři byli odvoláni z některých míst fronty, a kvůli neshodám s armádním velením mají nedostatek munice.

Zkušení Wagnerovci zůstávají vzadu

Wagnerovci byli na podzim 2022 a na začátku roku 2023 jedinou ruskou efektivní jednotkou, která byla schopna dosahovat alespoň nějakých významných úspěchů – tím největším bylo dobytí města Soledar. Výhru jim zajistila právě taktika lidských vln rekrutovaných bojovníků, a naopak zkušení žoldnéři, kteří působí v jednotce i několik let (zkušenosti mají třeba ze Sýrie nebo Afriky), zůstávají vzadu. Jednotky pak údajně dostávají povely například prostřednictvím tabletů, v nichž mají přesně naplánované kroky, podle nichž musí daný oddíl postupovat.

Soukromá armáda ale používá i další inovativní metody, třeba využití tanků (včetně moderního T-90M, kterých mělo Rusko poslat na frontu na 200) v roli nepřímé dělostřelecké podpory. Na druhou stranu mnozí odborníci upozorňují, že při takovém použití vojáci rychle opotřebují dělo a je poté nepřesné. Wagnerova armáda má i vlastní konstrukci obrněného vozidla nazývaného Wagner Wagon, je ale otázka, jak velikou míru ochrany vozidlo poskytuje, přímo v bojích totiž používáno není.

Jaká bude další role žoldnéřské Wagnerovy armády?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články