Běloruská armáda je kopií té ruské v malém. Vybavena je především starší technikou ze sovětských dob

Ozbrojené síly běloruského prezidenta Lukašenka podpořily při protestech po volbách. Bojovat za jeho zájmy na Ukrajině ale vojáci dle všeho odmítají.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Běloruské ozbrojené síly jsou důležitou složkou režimu, která drží místního diktátora Alexandra Lukašenka u moci. Bez jejich pomoci by pravděpodobně již v čele země nestál. Jeho armáda je úzce propojena s tou ruskou. Důstojníci často v Rusku studují a ozbrojené síly spolu pravidelně cvičí. I když Bělorusko poskytlo zázemí k útoku na Ukrajinu, jeho vojáci ve válce nebojují. S výjimkou dobrovolníků, kteří jsou ale na straně napadených Ukrajinců.

Jaderných zbraní se země vzdala

Běloruské ozbrojené síly vznikly po rozpadu SSSR a osamostatnění Běloruska na začátku 90. let. Převzaly výzbroj, již používala sovětská armáda, stejně tak strukturu a taktiku. Mezi zanechanými zbraněmi zde byly i mezikontinentální rakety Topol s jadernými hlavicemi, které ale nakonec Bělorusko odevzdalo Rusku. Na začátku samostatného Běloruska sloužilo v armádě kolem 75 tisíc vojáků.

iZdroj fotografie: Uživatel Rakoon / Creative Commons / CC BY
Běloruští vojáci u ulicích Minsku

Postupem let začalo docházet k zeštíhlování ozbrojených sil. V současné době by mělo být v aktivní službě kolem 47 tisíc vojáků. Běloruské ozbrojené síly se dělí na dvě hlavní části, kterými je pozemní armáda a letectvo. Jako vnitrozemská země námořnictvem Bělorusko nedisponuje. Mají ale i několik specializovaných organizačních složek.

Výzbroj běloruských vojáků se od vzniku jejich samostatné armády příliš nezměnila. Tedy až s výjimkou několika systémů získaných hlavně z Ruska nebo s jeho pomocí modernizovaných. Hlavní ruční zbraní je tak útočná puška AK-74. Pak ve výzbroji najdete tanky T-80 a hlavně T-72, z nichž několik je modernizovaných na verzi T-72B3, kterou dnes používá ruská armáda.

Bělorusko vyvinulo těžký raketomet

Trochu neobvyklé je, že Bělorusku zůstaly ve výzbroji stařičké balistické rakety Scud. V seznamu používané techniky lze najít ale i několik moderních kusů výzbroje. Originální jsou třeba domácí těžké raketomety Polonez ráže 300 milimetrů, které ve verzi M mají mít dostřel až 290 kilometrů. Nejspíše vznikly díky spolupráci s Čínou.

Z Ruska země získala i dvě baterie moderních protiletadlových systémů S-400. Zajímavé je, že se ale běloruská firma, společnost Tekhnosoyuzproekt, podílela spolu s ruskou stranou na vývoji a výrobě systému Bastion-P, který je určen především k ochraně pobřeží. Rusko ho má ve své výzbroji od roku 2010.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Běloruský těžký raketomet Polonez

Ani běloruské letectvo není nijak výstavní. Jeho hlavní zbraní jsou sovětské stíhací letouny MiG-29, z nichž je několik modernizovaných na verzi BM. Letectvo disponuje i více než 60 letouny Su-25 a má přes dvě desítky vrtulníků Mi-24. Jediným moderním letounem ve výzbroji je Su-30, ale těch má mít letectvo jen osm.

Ačkoli Bělorusko oficiálně stojí na straně Ruska, podle dostupných informací většina armády včetně vysokých důstojníků odmítá zapojení na Ukrajině. I když o to Lukašenka Rusko mělo žádat. Větší počet Bělorusů, hlavně odpůrců režimu, slouží na ukrajinské straně v praporu Kastuś Kalinoŭski pojmenovaném po běloruském spisovateli a revolucionáři. Bělorusové se měli účastnit obrany Kyjeva.

Jak by mohlo zapojení Běloruska do války změnit situaci na Ukrajině?

Zdroj: MilitaryHistory, Pravda

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články