Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?

Lodě třídy Darling mají oproti konkurentům mnohem méně raket. To se má změnit, ale ani tak nebude počet střel extrémně vysoký.

i Zdroj fotografie: Brian Burnell / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Britské námořnictvo se rozhodlo pro rozsáhlou modernizaci svých torpédoborců. Hlavním úkolem jejich přestavby bude zvýšení jejich palebné síly o 50 procent. Ta současná je velmi nedostatečná. Modernizace by měla být hotova do roku 2026. Na přestavbu plavidel námořnictvo vyčlenilo půl miliardy liber (15 miliard korun).

Oproti konkurenci slabé

Britské námořnictvo provozuje šest lodí třídy Darling, což jsou torpédoborce určené pro protiletadlovou a protiraketovou obranu. Jejich problémem je, že oproti srovnatelným torpédoborcům jiných zemí disponují malým počtem střel. V silech mají jen 48 raket typu Aster 15 a Aster 30. Pro srovnání americká třída Arleigh Burke má 96 odpalovacích šachet. Čínský Typ 055 dokonce 112.

iZdroj fotografie: Uživatel Hammersfan / Creative Commons / CC BY-SA

Konstruktéři plánují na britské lodě přidat další 24místný odpalovač. Půjde o typ, které britské námořnictvo montuje například do fregat Typ 31. Počet nesených raket se tak zvýší na 72. I přes padesátiprocentní navýšení kapacity jich lodě bude mít méně než konkurence. Odpalovač má nést rakety krátkého dosahu, staré odpalovací zařízení pak Aster 30 dlouhého dosahu.

Problematická třída

Typ 45 byl vyvinut, aby nahradil torpédoborce třídy Sheffield. První loď byla na vodu spuštěna v roce 2006. Britské námořnictvo počítalo s výstavbou dvanácti plavidel. Nakonec byla postavena jen polovina plánovaného počtu. Během několika let se ukázalo, že torpédoborce trpí závažnou chybou v chlazení. To omezovalo jejich operace v tropických oblastech a námořnictvo bylo nuceno je upravit.

iZdroj fotografie: Uživatel Saberwyn / Creative Commons / CC BY-SA

Odborníci třídu kritizují i za nedostatek její univerzálnosti. Má jen omezené využití v protiponorkovém boji a dalších úlohách, což její konkurenti zvládají mnohem lépe. Torpédoborce jsou tak určené především jako protiletadlový doprovod letadlových lodí třídy Queen Elizabeth. V poslední době bylo nejvíce slyšet o torpédoborci Defender. Na ten údajně střílelo Rusko poblíž Krymu. O několik dní později se v Kentu našly tajné materiály, které se ho týkaly.

Zdroj: MilitaryWatchMagazine, DefenseNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články