Britské speciální jednotky jsou doslova elita, SAS je světový pojem. Ale není jediná, která v království existuje

Země, které mají rozsáhlá území často rozesetá po světě, musí mít i dostatečně kvalitní speciální jednotky. Kolikrát se může stát, že se budou muset vypořádat s teroristy.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Velká Británie má dlouhou tradici speciálních jednotek, která se ve velkém rozvinula během druhé světové války. Její útvary jako commandos se staly doslova pojmem. Po válce byla jejich činnost utlumena, ale britská vláda poznala, že podobné jednotky bude potřebovat. Vznikly tak nejen v armádě, ale i u námořnictva. Pochopitelně vycvičené příslušníky musí mít i policie. Toto jsou ty nejlepší elitní jednotky království.

SCO19

Policie ve Velké Británii je rozdělena na oblasti, jež jsou samosprávné a mají vlastní taktické týmy. Nejznámější je pochopitelně tým londýnské policie SCO19. Jde o jakousi obdobu českých policejních jednotek URNA, které se podílejí na zásazích proti nebezpečným zločincům, osvobozování rukojmí a dalších činnostech. Prochází tvrdým výběrem a výcvikem, je jich zhruba 500. Mívají k dispozici pistole, samopaly MP5 nebo odstřelovačské pušky.

Special Reconnaissance Regiment

Speciální průzkumná jednotka, která funguje teprve od roku 2005. Úkolem jejích členů je vykonávat průzkumní operace hluboko v týlu nepřítele. Dříve tyto činnosti dělala SAS a SBS, ale nová jednotka jim měla od těchto úkolů pomoci. V poslední době se podílejí hlavně na protiteroristických operacích v zahraničí a v Severním Irsku. Členové musí být zdatní a trpěliví, protože pozorování probíhá skrytě. V české armádě se jim blíží 102. průzkumný prapor nebo Speciální síly AČR, ale v mnohém se i liší.

Special Boat Service

Speciální jednotka britského námořnictva, která by se dala nejvíce přirovnat k americkým NAVY SEALs. V českých ozbrojených silách nemá žádný ekvivalent. Jedním z jejích úkolů je boj proti námořnímu terorismu, ale i terorismu obecně, protože členové SBS nebývají nasazováni jen na moři, operovali například i v Iráku nebo Afghánistánu. Asi 40 % členů se rekrutuje u námořní pěchoty, další jsou z jiných částí ozbrojených sil. Vojáci musí projít velmi přísnými testy a výcvikem. Kromě ovládání zbraní musí umět skákat padákem, nebo se třeba potápět.

Special Air Service

Britské SAS jsou jednou z nejznámějších a nejprestižnějších speciálních jednotek na světě. Jejich historie sahá až do roku 1941, kdy byly založeni Davidem Stirlingem. Jednotka bývá pověřována celou řadou úkolů – operace proti terorismu, záchrany rukojmích, přímé útočné a bojové akce a skrytý průzkum, i když v této oblasti mnohé převzala SRR. Informace o jejich činnosti bývají často přísně tajné, proto se o fungování ví jen část, kterou zveřejnila vláda, či unikly na veřejnost.

Členem jednotky se stávají většinou nejlepší bojovníci u námořní pěchoty a výsadkářských oddílů. Testy jsou velmi tvrdé, mnozí z uchazečů je nezvládnou. Od roku 2018 se do SAS mohou hlásit i ženy, první dvě prošly testy a mohly se zapojit do výcviku v roce 2021. Operace SAS probíhaly a probíhají často v zahraničí, známé je třeba jejich působení v Iráku během pátrání po raketách Scud a mnohé další. Členové byli nasazeni například do operací proti teroristům v Severním Irsku. V české armádě se jim nejvíce blíží 601. skupina speciálních sil generála Moravce.

Proč jsou britské speciální jednotky tak ikonické?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články