Britští mariňáci testovali futuristický oblek, se kterým by mohli létat, obsazovat lodě a jednoduše zneškodnit nepřítele

Oblek od společnosti Gravity Industries před nedávnem otestovali členové britské námořní pěchoty. Snaží se zjistit, zda by tuto technologii nemohli využívat při obsazování plavidel. Umožňuje totiž lidem létat.

i Zdroj fotografie: Uživatel ITookSomePhotos / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Obsazení plující lodě plné nepřátel je jedním z nejsložitějších problémů, se kterým se musí umět námořníci a námořní pěchota vypořádat. Nejčastěji se využívá výsadek z rychle jedoucích člunů nebo z vrtulníku. Oba způsoby mají řadu úskalí a ne vždy jdou použít. Britská námořní pěchota se proto v květnu rozhodla vyzkoušet revoluční futuristický oblek od Gravity Industries, který by jí mohl v budoucnu pomoci.

Efektivní záběry

Video, které na svém YouTube zveřejnila Gravity Industries, ukazuje téměř neuvěřitelnou akci. Vojenskou loď, konkrétně se jednalo o pobřežní hlídkové plavidlo HMS Tamar, pronásleduje skupina rychlých člunů. Ty se ale k lodi nepřiblíží. Nejprve se z jednoho z nich vznese mariňák v obleku vybaveným tryskami a během krátké chvíli přistane na palubě. V mžiku je připravený plnit své úkoly, jako zneškodnit nepřítele nebo pomoci kolegům ze člunů s naloděním.

Let za pomoci trysek

Létající oblek, který si mariňáci oblékli, začal vznikat zhruba před pěti lety. Jeho tvůrcem je bývalý námořní pěšák a vynálezce Richard Browning . Jde o kovový rám, který je vybavený šesti malými plynovými turbínami. Některé jsou připojené k rukám člověka a umožňují tak let řídit. Podle dostupných informaci oblek dovoluje let o délce zhruba deset minut. Teoreticky s ním letec může dosáhnout výšky až 600 metrů, ale většinou se používá jen několik metrů nad zemí.

Zbraň na pašeráky drog

Britské námořnictvo na svých internetových stránkách uvedlo, že zkouška se zaměřila na užitečnost tryskového obleku, který umožňuje uživateli létat. Testoval se za jeho pomoci vstup vojáků na palubu, konkrétně speciální techniky vertikálního přístupu. Britské námořnictvo soudí, že by mohl jít využít například při operacích proti pirátům nebo při zásahům na pašeráky drog. Dodalo, že v tomto roce námořnictvo zabavilo drogy v celkové hodnotě přesahující 14 milionů liber (413 milionů korun).

iZdroj fotografie: Forces News / Open Government Licence / OGL v1.0

Ještě jsou nutné testy

Ačkoli záběry z videa i zkoušek vypadají působivě, odborníci z britského námořnictva dospěli k závěru, že oblek zatím není připravený na plnohodnotné vojenské využití. Podle podplukovníka Willa Clarka, který na cvičení dohlížel, sice aktuálně nelze oblek použít, ale technologie je velmi slibná a vojenští experti ji proto budou nadále sledovat a testovat. Nevylučuje, že by jí nakonec v budoucnu mohla některé vojenská speciální komanda používat.

Zdroj: The Verge

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články