Video: když se na rychlou ruskou řízenou střelu zaměří legendární M2 Browning, může ji se štěstím za pár vteřin sestřelit

Trefit moderní řízenou střelu z těžkého kulometu je spíše náhoda, ale pokud se to střelci podaří, na její zničení to s největší pravděpodobností stačí.

Mariňák s kulometem M2 Browning i Zdroj fotografie: Námořní pěchota USA / Public Domain
                   

Obrana proti moderním řízeným střelám není jednoduchá a napadenou zemi stojí značné úsilí. Střely létají vysokou rychlostí a nízko nad zemí, takže je obtížné je zaměřit a na odpálení protistřel je málo času. Využít lze nicméně i projektilové protiletadlové zbraně, ale i jejich obsluha musí reagovat velmi pohotově, i když může někdy slavit úspěch.

Browning M2 je starý, ale pořád dobrý

Řízenou střelu je možno sestřelit dokonce i legendárním americkým kulometem Browning M2, jak dokazuje video níže. Vidět na něm je palba kulometem vzhůru, přičemž využívá trasovací střelivo, a nakonec i exploze ruské střely. MilIn uvádí, že byl kulomet umístěn na pick-up a upraven do podoby mobilní zbraně protivzdušné obrany.

Protiletadlové dělo ZU-23-2

Video: sice se štěstím, ale úspěšný sestřel ruské řízené střely zajistilo i obyčejné AK-74 se sovětským protiletadlovým dělem ZU-23-2

Browning M2 je zbraň vyvinutá už ve 30. letech 20. století, uvádí Wikipedia, ale stále je velmi efektivní. Užívá munici ráže 12,7 mm a slouží nejenom proti pěchotě a lehce pancéřovaným cílům, ale i proti letadlům, a jeho deriváty bývaly umisťovány i na bombardérech. Kulomet má efektivní dosah 1 800 metrů a kadenci 600 ran za minutu, v některých verzích i vyšší.

Střela bývá docela malá a velmi rychlá

M2 Browning může na řízenou střelu dosáhnout, jelikož se někdy pohybuje jenom desítky metrů nad terénem. Jednat se tedy mohlo například o střelu Ch-59MK2, jíž ruské letectvo odpaluje z několika typů bojových letounů a stíhacích bombardérů. Je 4,2 m dlouhá, uvádí ArmyRecognition, a letí vysokou podzvukovou rychlostí, pročež je obtížným cílem.

M2 Browning, jak sestřelil řízenou střelu

Jaká je podle vás šance na sestřelení řízené střely kulometem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články